O tym jak ważna jest higiena miejsc intymnych wie każda kobieta. Nie tylko daje poczucie świeżości, ale również zapobiega infekcjom dróg rodnych. Jest kilka zasad dotyczących higieny intymnej, których przestrzeganie pozwoli cieszyć się zdrowiem i świeżością. Pamiętaj, aby podmywać się 2 razy dziennie od okolicy łonowej do odbytu, myć się ciepłą wodą, stosować odpowiednie żel do higieny intymnej.

Niebezpieczne infekcje

Cewka układu moczowego u kobiet jest krótsza i szersza niż u mężczyzn, w związku z tym jest bardziej narażona na atak patogenów.

Organizm zdrowej kobiety powinien sam dbać o mikroflorę pochwy. Jej prawidłowe działanie zapewniają pałeczki kwasu mlekowego utrzymujące w jej wnętrzu kwaśny odczyn pH, który jest barierą dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Nadmierna higiena miejsc intymnych, zbyt częste mycie może przyczynić się do pozbawienia pochwy tej warstwy ochronnej, wtedy najczęściej pojawiają się nieprzyjemne infekcje intymne, swędzenie, podrażnienia i przesuszona śluzówka, opuchlizna, zakażenie.

Kosmetyki

Odpowiednio dopasowany żel do higieny intymnej powinien być podstawą pielęgnacji każdej kobiety. Bardzo ważne jest, aby przed zakupem produktu zapoznać się z jego składem i wybrać ten najbardziej naturalny. Okolice intymne są bardzo wrażliwe na wszelkie sztuczne substancje, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem są żele nie zawierające barwników, detergentów, mydeł i substancji zapachowych, lub tylko te naturalne pochodzące z roślin. Jeśli wybierasz produkt zapachowy koniecznie sprawdź czy w jego składzie nie ma alergenów, dzięki temu unikniesz bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Regularnie stosowany żel do higieny intymnej, szczególnie wyprodukowany na bazie ziół i naturalnych składników zapewnia skórze komfort, łagodzi podrażnienia i przyspiesza proces jej regeneracji. Marka Herbal Care oferuje żele do higieny intymnej oparte aż w 94 proc. na składnikach naturalnych. Receptury są delikatne, bez SLS, mydła i barwników. Żele dostępne są w trzech wariantach dostosowanych do różnych potrzeb. Żel z czystka to wersja bezzapachowa, a pozostałe dwa warianty z kompozycjami zapachowymi (kora dębu i bławatek), ale bez alergenów.

Kobiety w ciąży

Ciąża zwiększa ryzyko infekcji intymnych i dróg moczowych. Nawracające infekcje intymne to problem większości kobiet, ale w ciąży występuje jeszcze częściej niż zwykle. Dzieje się tak dlatego, że w tym okresie pod wpływem działania hormonów ciążowych odczyn pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowy. A zasadowe pH środowiska sprawia, że łatwo namnażają się bakterie chorobotwórcze, co prowadzi do pojawienia się uciążliwych objawów zwiastujących infekcję. Aby się przed tym uchronić pamiętaj o częstym myciu okolic intymnych. Używaj łagodnego, pozbawionego alergenów środka przeznaczonego do tego celu, nie koniecznie musi to być preparat dla kobiet w ciąży, ale powinien mieć odpowiednie pH i być wyprodukowany z naturalnych składników. Koniecznie dopasuj preparat do Twoich dolegliwości, zwróć uwagę na to, który płyn łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie, a który jest odpowiedni dla problemu upławów i infekcji. Do mycia nigdy nie używaj gąbek czy myjek, bo są siedliskiem wielu bakterii. Po umyciu dokładnie osuszaj te okolice.

Jeśli nie musisz nie korzystaj z publicznych toalet. Pamiętaj, nigdy nie siadaj bezpośrednio na desce sedesowej, możesz zaopatrzyć się w specjalne jednorazowe nakładki na deskę, albo wykładaj deskę papierem toaletowym, zanim na niej usiądziesz. Staraj się nie zostawiać swojego ręcznika na wspólnych ławkach (np. na basenie), bo potem mogą być na nim niebezpieczne bakterie.

Okres połogu

W czasie połogu kobieta bardziej niż kiedykolwiek powinna dbać o higienę intymną. Utrzymywanie okolic intymnych w czystości zapobiega rozwojowi bakterii i pozwala uniknąć infekcji. Połóg to także czas gojenia się ran poporodowych, obkurczania się ścian macicy i występowania odchodów połogowych. Higiena intymna po porodzie nie wiele różni się od wcześniejszej. Bardzo ważne jest częste podmywanie krocza odpowiednimi preparatami i wymiana podkładów.

Ze względu na świeże rany organizm kobiety jest jeszcze bardziej narażony na różnego typu infekcje i zakażenia, dlatego bardzo ważne jest regularne dbanie o higienę intymną. Do mycie koniecznie używaj płynów łagodzących podrażnienia, dzięki temu rany będą szybciej się goić. Na początku połogu, kiedy występują jeszcze krwawienia należy zrezygnować z kąpieli w wannie ponieważ mogą one nasilać krwawienie. Trzeba także zadbać o odpowiednią, przewiewną i naturalną bieliznę oraz koniecznie pamiętać o dokładnym myciu rąk po każdej wizycie w toalecie.