Home » Zdrowa w każdym wieku » Najczęstsze problemy podologiczne kobiet
zdrowa w każdym wieku

Najczęstsze problemy podologiczne kobiet

avatar

Iga Misiak-Stodulska

Kosmetolog, członek Polskiego Towarzystwa Podologicznego, prowadzi Ogólnopolski Portal Informacji o Podologii: TwojaPodologia.pl

Ludzkie stopy z punktu widzenia mechaniki są bardzo skomplikowanym tworem. O to, by były jak najdłużej zdrowe i sprawne możemy oczywiście zadbać sami, ale często okazuje się to jednak niewystarczające.

Szukamy pomocy u specjalisty

W przypadku stóp, uzyskania takiej pomocy można oczekiwać w gabinetach podologicznych. Przeważającą część klientów gabinetów podologicznych stanowią kobiety (choć zaznaczyć trzeba, że problemy tu opisane dotyczą często także i mężczyzn). Z naszego doświadczenia wynika, że najczęstsze dolegliwości, z jakimi trafiają do nas klientki, wiążą się z tworzeniem się na stopach przerosłej warstwy zrogowaciałego naskórka.

Czym jest podeszwowa część stóp?

Grubość skóry na podeszwowej powierzchni stóp jest zdecydowanie większa niż na innych częściach ciała i wynosi ok. 4-5 mm (dla porównania, na powiekach ma ok. 0,5 mm). W miejscach największego nacisku, pod skórą gromadzi się specyficzna tkanka tłuszczowa, niepodlegająca miażdżeniu w czasie chodzenia (mowa tu o pięcie oraz wyniosłościach na głowie pierwszej i ostatniej kości śródstopia). Natomiast tam, gdzie powinien występować najmniejszy nacisk, warstwa podskórna jest słabiej rozwinięta (w okolicy łuków fizjologicznych stopy).

Podeszwowa część stóp pozbawiona jest owłosienia, a co za tym idzie nie ma tu także gruczołów łojowych – zwiększa to przyczepność do podłoża. Jednocześnie, dla odmiany, liczba gruczołów potowych, może dochodzić do 300 000 na obu podeszwach. Mimo że jest to gruba i bardzo odporna na urazy powłoka, to ma ona bardzo liczne receptory nerwowe oraz mocno rozbudowaną sieć naczyń krwionośnych.

Nadmierne rogowacenie naskórka. Jak do niego dochodzi?

Nadmierne rogowacenie naskórka jest następstwem zbyt dużego tarcia i ucisku w danej okolicy. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu. Tworzą się wówczas odciski (tzw. nagniotki, z twardymi rdzeniami/czopami w centralnej części) oraz modzele (warstwy grubego woskowożółtego nieelastycznego naskórka, pokrywające większe powierzchnie).

Jest wiele przyczyn tego zjawiska. Zaliczymy tu suchość skóry oraz zachwianie równowagi hormonalnej organizmu (np. w okresie menopauzy), zmiany skórne, nadwaga czy niedobory witaminowe (zwłaszcza witaminy A). Współistniejące choroby, takie jak reumatyzm, cukrzyca, zaburzenia pracy wątroby, nerek też mogą przyczyniać się do zintensyfikowania zmian stanu skóry stóp. W bardzo wielu przypadkach stwierdzamy jako przyczynę skłonności rodzinne, wady postawy czy nieprawidłowości w budowie stóp.

Modzele i odciski. Bolący problem

Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na usługi gabinetów zajmujących się podologią, czyli specjalistyczną pielęgnacją stóp. Najczęstsze problemy to opisane wyżej odciski i modzele. Powstają tam, gdzie wyczerpały się wszystkie możliwości obronne skóry. Długotrwałe tarcie i ucisk są dla skóry czynnikiem dającym bodziec do produkcji grubej warstwy ochronnej. Typowe lokalizacje to: pięty (np. przy nadwadze), przyśrodkowe krawędzie paluchów oraz przodostopia (paluch koślawy), centralna oraz boczna część przodostopia (obniżenie/opadanie łuku poprzecznego stopy), boczne powierzchnie piątych palców, a także grzbiety palców (palce młotkowate – zgięte w jednym stawie międzypaliczkowym; palce szponiaste – zgięte w obu stawach międzypaliczkowych) i powierzchnie stykania się palców. Niestety najczęściej idą za tym duże dolegliwości bólowe. Przerosły naskórek, często twardy jak kamień rdzeń znacznie ograniczają normalne funkcjonowanie. Takie zmiany przyczyniają się do odruchowej zmiany postawy. Często z powodu np. nagniotka na jednej stopie, nieświadomie obciąża się drugą, jeszcze niebolącą stopę. W następstwie czego z czasem pojawiają się dolegliwości, kolejno w stawie skokowym, kolanowy, biodrowym i wreszcie w obrębie kręgosłupa.

Jak zwalczyć problem odcisków i modzeli?

Opisywanym problemom można zaradzić, korzystając z usług gabinetów podologicznych. Dobór metody uzależniony jest od rodzaju i rozległości zmian skórnych. Terapia wiąże się z systematycznymi zabiegami podologicznymi oraz edukacją w zakresie prawidłowej pielęgnacji domowej oraz doboru właściwego obuwia. Wiele osób, zanim trafi do specjalisty pielęgnacji stóp, podejmuje samodzielne próby usuwania odcisków czy modzeli. Zazwyczaj sięgają po środki ogólnodostępne lub wypróbowują sposoby zasłyszane albo znalezione w internecie. Chęć uzyskania szybkiego efektu i niewłaściwie wykorzystane metody często prowadzą do licznych powikłań.

Pojawienie się jakichkolwiek zmian lub dolegliwości zawsze powinno skłaniać do wizyty u specjalisty. Zaproponuje on najbezpieczniejsze i właściwe rozwiązanie bolesnego problemu.

Next article