Home » Ciąża i dziecko » Chorujesz na SM i masz pytania o ciążę? Tu znajdziesz pomoc
Ciąża i dziecko

Chorujesz na SM i masz pytania o ciążę? Tu znajdziesz pomoc

Dominika-Czarnota-Szałkowska

Dominika Czarnota-Szałkowska

Sekretarz Generalna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego

Diagnoza stwardnienia rozsianego dla wielu kobiet często jest niespodziewana. Znajdują one pomoc m.in. w Polskim Towarzystwie Stwardnienia Rozsianego (PTSR).

Czy dużo pacjentek z SM zgłasza się do Stowarzyszenia z pytaniami dotyczącymi ciąży? Z jakimi problemami borykają się te osoby?

Tak, dużo. Trzeba pamiętać, że stwardnienie rozsiane to choroba, która dotyka głównie kobiet, a szczyt zachorowań przypada między 20 a 40 rokiem życia, a więc w tzw. wieku rozrodczym. Pytanie o możliwość posiadania dzieci pojawia się nierzadko już w momencie diagnozy i jest to bardzo ważna kwestia także dla młodych kobiet, które chociaż w tej chwili nie planują ciąży, to chcą wiedzieć na przyszłość, czy z tą chorobą będzie to możliwe. Kobiety  pytają m.in. o to czy ciąża jest w ich przypadku bezpieczna, z czym się wiąże, czy wpływa na postęp SM, co z leczeniem oraz wreszcie, czy dziecko też może zachorować na stwardnienie rozsiane.

Co robi Stowarzyszenie, aby wesprzeć pacjentki w ich drodze do macierzyństwa?

Jesteśmy dostępni dla pacjentek – prowadzimy infolinię ( nr: 22 127 48 50 ), więc można do nas dzwonić lub pisać. Od 2019 roku prowadzimy także projekt „Być mamą z SM”, który polegał na spotkaniach bezpośrednich z kobietami, a obecnie, w czasie pandemii na organizacji warsztatów online, gdzie osoby zainteresowane  mogą posłuchać wypowiedzi ginekologa, neurologa, położnej, psychologa i innych mam z SM, które dzielą się swoimi doświadczeniami.

Z jakich źródeł pacjentki z SM mogą czerpać wiedzę na temat możliwości dotyczących macierzyństwa?

My oczywiście zachęcamy do odwiedzania naszej strony: www.ptsr.org.pl, gdzie zgromadziliśmy wiele materiałów dotyczących planowania i przebiegu ciąży, połogu i okresu karmienia piersią u kobiet z SM. Wsparciem merytorycznym służyli nam specjaliści, dzięki czemu są to informacje rzetelne, z których na pewno warto skorzystać. Ponadto stale aktualizujemy te treści, gdyż zdajemy sobie sprawę, że szczególnie w kontekście nowoczesnych terapii, bardzo wiele się zmienia. Oprócz nagrań dostępne są też trzy nieodpłatne broszury: „Staram się o dziecko”, „Jestem w ciąży” i „Jestem mamą”.


Malina Wieczorek

Malina Wieczorek

Fundatorka i prezeska Fundacji SM – WALCZ O SIEBIE, założycielka Szkoły Motywacji

Pani Fundacja jest jednym z organizatorów warsztatów/webinarów „Być Mamą z SM” – co wg Pani jest kluczowe podczas tych spotkań, co cieszy się największym zainteresowaniem?

Nam wszystkim zależy przede wszystkim na tym, żeby osoby chorują na SM mogły prowadzić normalne życie, żeby byli na rynku pracy, żeby mogli być rodzicami. I to właśnie możliwość zastania mamą, mimo choroby i szczególne teraz, w osłonie nowoczesnej medycyny staje się priorytetem dla młodych kobiet. Bezpośrednie spotkanie z neurologiem, ginekologiem, położną i psychologiem mają ogromne znaczenie dla całych rodzin. To możliwość wysłuchania prezentacji a następnie zadania najbardziej nurtujących pytań. Mamy też zawsze przysłowiową wisienkę na torcie, a mianowicie spotkanie z prawdziwą mamą z SM, opowiadającą swoją historię. To są bardzo emocjonujące chwile, pełne wzruszeń, śmiechu i poczucia prawdziwej wspólnoty.

Czego, z Pani perspektywy, potrzebują pacjentki z SM, które chcą mieć potomstwo?

SM jest chorobą, która często bywa rozpoznawana w momencie, gdy kobieta myśli o założeniu rodziny. Gdy pada rozpoznanie SM, pacjentki mogą̨ mieć́ wiele pytań́ dotyczących wpływu ciąży na chorobę̨ oraz wpływu choroby na przebieg ciąży oraz na dziecko. Niestety, wyniki badań wskazują, że ponad jedna trzecia kobiet z SM, albo całkowicie zrezygnowała z macierzyństwa, albo przesunęła moment decyzji o macierzyństwie na później z powodu czynników związanych z chorobą. A tak wcale nie musi być. Generalnie zaleca się̨, aby wszystkie kobiety w wieku rozrodczym chorujące na SM miały dostęp do odpowiedniego poradnictwa przedciążowego, w celu omówienia wszelkich problemów dotyczących ciąży i wątpliwości związanych z przebiegiem choroby w czasie ciąży, po porodzie i w dalszej perspektywie. Te tematy, wraz z ekspertami medycznymi przybliżamy podczas naszych warsztatów „Być Mamą z SM”.

Sama Pani jest pacjentką a także mamą, na co chce Pani zwrócić uwagę kobiet z SM, które chcą mieć dziecko? Co Pani by im poradziła?

Tak, moje dziecko ma 11 lat. W tym czasie dostęp do leków, wiedza i projektowane ścieżki terapeutyczne zmieniły się diametralnie. Wiele dziewczyn będących już mamami, mówią, że szkoda im, że dawniej tylu informacji nie było. To co bym radziła, to porzucić obawy, zdobywać aktualną wiedzę na temat SM i śmiało rozmawiać o swoich planach z lekarzem. A już po porodzie, nie krępować się w korzystaniu z pomocy osób bliskich. To czas wyjątkowy i zawsze niepowtarzalny, szczególnie dla mamy i dziecka. Każdej z nas tego serdecznie życzę.

Next article