Home » Ciąża i dziecko » Infekcja rotawirusowa? Groźna, ale mamy na nią darmową szczepionkę
Ciąża i dziecko

Infekcja rotawirusowa? Groźna, ale mamy na nią darmową szczepionkę

rotawirus-dziecko
rotawirus-dziecko
Dr-Aneta-Nitsch-Osuch

Dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch

Specjalista pediatra, specjalista epidemiolog, adiunkt Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant ds. epidemiologii Szpitala im. Św. Rodziny w Warszawie

Szacuje się, że nawet co 5. dziecko z rotawirusem wymaga hospitalizacji. Od 2021 roku w ramach Programu Szczepień Ochronnych szczepionka przeciw nim jest bezpłatna dla niemowląt.


Co to jest infekcja rotawirusowa? Dlaczego należy zaszczepić dziecko przeciw rotawirusom?

Jest to często występujące zakażenie u dzieci, które chociaż nadal kojarzona jest z łagodną infekcją, objawiającą się nietrudną do opanowania biegunką, może być groźna. Należy podkreślić, że w naszym kraju nawet połowa hospitalizacji dzieci spowodowana jest nieżytem żołądkowo-jelitowym, a więc biegunką, często z towarzyszącymi wymiotami, których najczęstszym czynnikiem sprawczym jest właśnie rotawirus. Do tej pory w Polsce liczba hospitalizacji z tego powodu była wysoka i wynosiła ponad 50 tys. przypadków rocznie. Dlatego też ze względu na to, że zakażenia rotawirusowe są mocno zakaźne (wystarczy bowiem 10-100 kopii wirusa, by spowodować zachorowanie), szczepienie pozwala uchronić dziecko przed zachorowaniem, a jeśli nawet zachoruje, to przejdzie infekcje łagodniej, bez powikłań, bez konieczności pobytu w szpitalu.

Jakie objawia się infekcja rotawirusowa?

To zakażenia może przebiegać albo skąpoobjawowo, albo wręcz przeciwnie – bardzo burzliwie. Przy czym warto pamiętać, że przebieg infekcji, zwłaszcza u najmniejszych dzieci, może być nieprzewidywalny. Objawy są typowe – występuje wtedy: biegunka, wymioty i gorączka.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kontaktową, czyli przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną oraz drogą pokarmową, czyli np. poprzez zanieczyszczoną żywność. Do zakażenia może dojść bardzo łatwo, dlatego warto mu zapobiegać, a skutecznym sposobem na uniknięcie infekcji rotawirusowej są szczepienia.

Jak poważne mogą być skutki infekcji rotawirusowej?

Powikłaniem zakażeń rotawirusowych jest odwodnienie, powodujące zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej i elektrolitowej w organizmie. W rzadkich, ale jednak niebezpiecznych przypadkach, przebiega ono jako tzw. odwodnienie hipertoniczne, czyli ze zwiększonym stężeniem sodu w organizmie, co jest bezpośrednim zagrożeniem już nie tylko zdrowia, ale i życia, dlatego też w tych przypadkach dzieci często wymagają nawet leczenia na oddziałach intensywnej terapii. Ponadto, o czym się zapomina, zakażenie przebiega z gorączką i u tych dzieci nawet w 20 proc. przypadków można zaobserwować drgawki gorączkowe, co także jest częstą przyczyną hospitalizacji.

Ponadto w przebiegu i po przebytej infekcji rotawirusowej mogą wystąpić różnego rodzaju powikłania metaboliczne, w tym np. wtórna nietolerancja laktozy czy też zaburzenia funkcji wątroby. Przejściowe podwyższenie enzymów wątrobowych obserwowano nawet u 70 proc. dzieci hospitalizowanych z powodu tych infekcji. Rotawirusów nie należy także bagatelizować ze względu na to, że jest to nie tylko problem dziecka, ale i rodziców. Z badań wynika, że nawet u co 5. rodzica opiekującego się dzieckiem doszło do nadkażenia, co jest np. powodem nieobecności w pracy (a więc nie tylko konieczność sprawowania nad chorym dzieckiem opieki może być przyczyną absencji).

Kto skorzysta z darmowych szczepień przeciwko rotawirusom?

Od tego roku Polska dołączyła do ponad 100 krajów, w których ta szczepionka jest dostępna dla wszystkich dzieci i wykonywana jest bezpłatnie. Do tej pory to szczepienie było zalecane, co oznaczało, że rodzice samodzielnie musieli pokryć jego koszt, ale przez to, że nie należał on do niskich, korzystało z niego jedynie 20 proc. populacji polskich niemowląt. Trzeba również pamiętać, że chociaż z darmowych szczepień skorzystają dzieci, wprowadzenie ich przyniesie korzyści dla zdrowia publicznego. W krajach, które wprowadziły masowe szczepienia niemowląt te oszczędności związane z wprowadzeniem szczepienia już po 2 latach przewyższają koszt związany z jej zakupem i podaniem. Oszacowano, że w Polsce mogą to być oszczędności rzędu 40 mln złotych rocznie. Już po 2 dwóch latach od wprowadzenia szczepienia przeciw rotawirusom do kalendarza szczepień oszczędności są większe niż wydatki.

Jaka szczepionka jest wybrana do realizacji szczepień w ramach Programu Szczepień Ochronnych?

Wybrano szczepionkę podawaną w schemacie 3-dawkowym. Jest ona stosowana w wielu innych krajach, gdzie od lat istnieje w masowych programach szczepień. Tym samym mamy pewność, że sprawdzi się również u nas.

Next article