Home » Ciąża i dziecko » Poród naturalny czy cięcie cesarskie?
970x250
Ciąża i dziecko

Poród naturalny czy cięcie cesarskie?

Poród-naturalny-czy-cięcie-cesarskie
Poród-naturalny-czy-cięcie-cesarskie
Dr hab. n. med. Prof. UMK Dariusz Borowski

Dr hab. n. med. Prof. UMK Dariusz Borowski

Collegium Medicum Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Według WHO oczekiwany wskaźnik procentowy cięć cesarskich powinien wynosić około 15 proc. W Polsce wskaźnik ten w niektórych ośrodkach przekracza już 50 proc. Czy cesarskie cięcie jest korzystniejsze niż poród siłami natury?

Wskazania do cięcia cesarskiego

Poród drogą cięcia cesarskiego to operacja chirurgiczna związana z otwarciem jamy brzusznej. Jest to postępowanie niefizjologiczne i nigdy nie powinno być wykonywane na życzenie, a wyłącznie ze względu na wskazania medyczne. Istnieją dwie główne grupy wskazań do cięcia cesarskiego — pierwsze ze strony matki, drugie ze strony dziecka. Zacznijmy od wskazań po stronie matki. Od wad anatomicznych miednicy, przez niektóre schorzenia neurologiczne, okulistyczne i internistyczne, po tokofobię. W niektórych przypadkach wskazaniem do cc może być stan po wcześniejszym cesarskim cięciu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie kobiety, których dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie, przy kolejnej ciąży są skazane także na cc. Po spełnieniu pewnych warunków, do których należy min. prawidłowy stan blizny, kobieta może urodzić siłami i drogami natury.

Po stronie płodu przyczyny dotyczą wcześniactwa, utrzymującej się bradykardii, późnych deceleracji, niektórych wad, a także położenia płodu. Zarówno ze względu na matkę, jak i na płód, wskazaniem do cesarskiego cięcia są niektóre patologie ciąży, choćby takie, jak: łożysko przodujące,

przedwczesne oddzielenie łożyska w trakcie ciąży lub w początkowej fazie porodu oraz wypadnięcie pępowiny. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o ciążę mnogą, to jedynym rodzajem takiej ciąży, która może zakończyć się drogą natury, jest ciąża bliźniacza dwukosmówkowa, w której pierwsze bliźnię jest w położeniu główkowym.

Poród siłami natury czy przez cesarskie cięcie?

Zarówno poród siłami natury, jak i ten rozwiązany przez cesarskie cięcie, niesie za sobą różnego rodzaju zagrożenia i wynikające z nich powikłania. Cesarskie cięcie to rozległa operacja, a ból po zaprzestaniu działania znieczulenia jest zdecydowanie dłuższy i silniejszy niż po porodzie siłami i drogami natury. Pobyt w szpitalu pacjentki po cc jest zwykle o jedną dobę dłuższy. Kobieta po ciąży jest w stanie połogu zwykle między 6 a 8 tygodni. Dynamika dochodzenia do stanu pełnej fizjologii jest rzeczą bardzo indywidualną, ale czas ten, ze względu na rozległość operacji w przypadku cięcia cesarskiego, jest dłuższy. Wiele kobiet czuje lęk przed porodem siłami natury, ponieważ boi się nacięcia krocza i jego konsekwencji. Pamiętajmy, że przebieg ciąży i porodu ma wpływ na stan tkanek ciężarnej oraz rodzącej i jest sprawą indywidualną. W przypadku fizjologicznego przebiegu ciąży i porodu, większość funkcji, także tych związanych z życiem intymnym, wraca po okresie połogu i ewentualnej laktacji do pełnej fizjologii.

Wsparcie natury, które pomoże przyszłej mamie

Był czas, kiedy medykalizacja porodu była stanem oczywistym związanym z poglądem, iż zmniejszy to liczbę powikłań. Nie stało się to faktem, a często doprowadzało do zwiększenia częstości wykonywanych cięć. Z tego powodu obserwujemy odwrócenie tej tendencji. Obecnie w przypadku zakwalifikowania pacjentki do możliwości prowadzenia porodu fizjologicznego, maksymalnie unikamy medykalizacji. Poród taki prowadzi doświadczona położna, a lekarz czuwa w bezpiecznej odległości i wkracza w przypadku, kiedy jego interwencja jest nie-zbędna. Znieczulenie natomiast może być zaproponowane prawie każdej rodzącej. Pamiętajmy, że prawidłowe znieczulenie porodu zwykle nie powinno być proponowane zbyt wcześnie, ani zbyt późno. Dostęp do znieczulenia porodu w wielu placówkach jest szeroki, a pacjentki chętnie z niego korzystają.


Cesarskie Cięcie, a zrosty

Po porodzie odebranym drogą chirurgiczną, zrosty mogą się utworzyć między macicą a wewnętrzną stroną jamy brzusznej i powodować dyskomfort w codziennym życiu. Z powodu zrostów kobieta może być również narażona na komplikacje podczas kolejnego cesarskiego cięcia.

Do innych, poważnych powikłań związanych z występowaniem zrostów pooperacyjnych, należą: niedrożność jelit, niepłodność, problemy z przewodem pokarmowym oraz zespoły bólowe. Można zminimalizować ryzyko powstania zrostów po cesarskim cięciu, poprzez zastosowanie tzw. barier przeciwzrostowych, które powodują oddzielanie się od siebie naruszonych powierzchni otrzewnej i sąsiadujących tkanek.

Obecnie coraz częściej stosuje się bariery w postaci żelu z kwasem hialuronowym, którego zaletą jest szybki i prosty sposób aplikacji. Warto rozważyć i skonsultować ze swoim lekarzem możliwość zastosowania takiego środka podczas planowanego zabiegu cesarskiego cięcia, a także innych operacji ginekologicznych.

 

Next article