Home » Ciąża i dziecko » Prawidłowa higiena jamy nosowej u niemowlaków
Ciąża i dziecko

Prawidłowa higiena jamy nosowej u niemowlaków

Dr n. med. Alicja Karney

Specjalista pediatra II stopnia, Kierownik Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego

Katar dla małego niemowlęcia, a zwłaszcza noworodka to poważna choroba. Utrudnia mu normalne funkcjonowanie – swobodne oddychanie, spanie i jedzenie. Aby się go pozbyć, niezwykle kluczowe jest utrzymanie prawidłowej higieny nosa.

Dlaczego higiena nosa u niemowlaków jest tak ważna?

Katar stanowi dużą niedogodność dla małego dziecka, szczególnie że w pierwszych miesiącach życia niemowlaki oddychają głównie przez nos. W związku z tym higiena nosa jest tutaj kluczowa – noworodek, a później niemowlę nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z zalegającą wydzieliną. Oczywiście dziecko może oczyścić nos, kichając, jednak gdy ta wydzielina gęstnieje i blokuje przewody nosowe, należy mu w tym pomóc. Rodzice powinni nawilżać błonę śluzową nosa, wkraplając sól fizjologiczną lub wodę morską.

W jaki sposób możemy przeprowadzić higienę nosa u małego dziecka? Jakie korzyści przynosi skuteczne oczyszczanie nosa?

Ważne jest, by podczas higieny nosa zastosować sól fizjologiczną lub preparat z solą morską, by dodatkowo złagodzić ewentualne podrażnienia. Poprzez dokładne oczyszczenie nosa możemy znacznie skrócić utrzymywanie się stanu zapalnego oraz poprawić jakość codziennego funkcjonowania naszego dziecka. Drożny nos to łatwiejsze oddychanie, przyjmowanie pokarmów oraz lepszy sen. Dzięki prawidłowej higienie nosa możliwe jest ograniczenie stosowania leków oraz zmniejszenia ryzyka poważnych chorób. 

Jakie zagrożenia mogą wynikać z nieodpowiedniej higieny nosa niemowlaka?

Gromadząca się wydzielina może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego, nadkażenia bakteryjnego czy rozszerzenia infekcji na dolne drogi oddechowe. Blokada nosa powoduje u dziecka problemy ze snem, oddychaniem i jedzeniem. Niemowlę do 6. miesiąca życia pobiera wodę z mleka, stąd też nie jedząc, jest mniej nawodnione, co jest niekorzystne w leczeniu infekcji.


Jak wybrać aspirator do nosa?

Next article