Home » Zdrowa w każdym wieku » Bóle brzucha wywołane stresem dotykają przede wszystkim kobiet
Zdrowa w każdym wieku

Bóle brzucha wywołane stresem dotykają przede wszystkim kobiet

Barbara Skrzydło-Radomańska

Katedra i Klinika Gastroenterologii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Przyczyną krótkich, ale nawracających bólów brzucha może być stres. Ten rodzaj dolegliwości najczęściej dotyczy osób poniżej 35. roku życia oraz pracowników na odpowiedzialnych stanowiskach. Jakie występują rodzaje bólu brzucha?

Wyróżniamy trzy główne grupy tej dolegliwości – bóle ostre, przewlekłe oraz krótkie nawracające. Ból ostry ma często charakter ostrzegawczo-obronny, bo może zwiastować pojawienie się nagłej choroby w obrębie jamy brzusznej: zapaleń wyrostka robaczkowego, trzustki czy pęcherzyka żółciowego. Taki ostry ból, jeśli utrzymuje się dłużej niż kilka godzin, jest sygnałem ostrzegawczym i należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Często towarzyszą mu ponadto wymioty, nudności, gorączka czy zatrzymanie stolca. Drugą kategorią dolegliwości brzusznych są bóle przewlekłe. One czasem folgują, czasem wręcz ustępują, ale regularnie powracają i trwają długo, ponad 3 miesiące. Wtedy mamy do czynienia z bólem czynnościowym, związanym np. z nieprawidłowościami trawienia. Trzecia grupa to krótkie, ale nawracające bóle brzucha. Często ich genezą jest strach, lęk czy stres, a ból jest odpowiedzią organizmu na zdenerwowanie. W takich sytuacjach nie występują jednak objawy towarzyszące, takie jak np. utrata wagi ciała, anemia czy zaburzenia połykowe.

Jak wielu Polaków dotyka problem bólu brzucha o podłożu nerwowym?

Mało który pacjent raportuje lekarzowi takie krótkie, pojedyncze bóle brzucha, więc nie jesteśmy w stanie ocenić jak powszechne jest to zjawisko. Możemy natomiast określić profil osoby, która najczęściej cierpi na ból brzucha spowodowany stresem. Na ogół są to osoby poniżej 35. roku życia, osoby wykonujące zawody wymagające koncentracji i dużej odpowiedzialności oraz te prowadzące szybki tryb życia. Ból brzucha wywołany nerwami częściej występuje też u osób z obniżonym poziomem odczuwania depresji i lęku. Znamy natomiast statystyki dotyczące występowania przewlekłych bóli brzucha prowadzących do chorób czynnościowych, np. zespołu jelita nadwrażliwego. To schorzenie jest dość częste i dotyczy ok. 11 proc.* populacji na świecie.

Dlaczego organizm człowieka manifestuje stres poprzez ból brzucha?

Przyczyną jest reakcja organizmu na sytuację zagrożenia i nagłe uwalnianie się w centralnym układzie nerwowym hormonów stresu, które stymulują wydzielanie się hormonów nadnercza. Prowadzi to do nagłych skurczów w jamie brzusznej i okolicach. Odczucie bólu może być rozlane albo punktowe. I jest to, powiedzmy, normalna reakcja organizmu. Ważne, aby tym bólom nie towarzyszyły groźniejsze objawy jak spadek ciśnienia, zatrzymanie gazów, nudności czy wymioty.

Jakie są sposoby radzenia sobie z bólem brzucha wywołanym przez stres?

Przede wszystkim należy zdroworozsądkowo podchodzić do wyzwań i trudnych sytuacji, które powodują nerwy. Sposób radzenia sobie ze stresem może być podpowiedziany przez psychoterapeutę. Możemy też sami próbować sobie uświadamiać, że stresowa sytuacja nie jest żadnym zagrożeniem dla nas, że nie prowadzi do żadnych poważnych konsekwencji. Przed stresującym wystąpieniem publicznym czy egzaminem powinniśmy też wyjść na świeże powietrze, uspokoić myśli, zmienić temat rozmowy. Możemy również stosować leki „wyciszające”, np. neuroleptyki lub zioła. Sytuacja robi się poważniejsza, gdy z czasem reakcje stresowe zaczynają zmieniać się w zespół schorzeń i do bólu brzucha dochodzą np. zaburzenia wypróżniania. Jeśli taki stan utrzymuje się przez ponad 3 miesiące, to mamy już do czynienia z chorobą czynnościową.


*Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne w zespole jelita nadwrażliwego opracowane przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii
Next article