
Lek. Krzysztof Lubecki
Specjalista chirurg, członek Polskiego Klubu Koloproktologii, lubecki.pl
Wokół hemoroidów przez lata narosło wiele mitów, dla wielu ludzi jest to nadal bardzo wstydliwa dolegliwość. Warto obalić mity i poznać przyczyny, dla których choroba dotyka coraz większej liczby osób.
Choroba hemoroidalna obecnie jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Okazuje się, że na częstość jej występowania (szacuje się, że w Polsce jest to nawet kilkanaście proc. populacji) nie ma wpływu ani płeć, ani wiek, a głównie nawyki związane z wypróżnianiem. Wprawdzie u kobiet czynnikami ryzyka są przebyte ciąże, porody, zaburzenia hormonalne i wynikające z nich zaparcia, ale jednym z najważniejszych czynników jej powstawania jest zbyt długie przebywanie w toalecie, które jest domeną mężczyzn. Stąd też proporcje między płciami są wyrównane. Zauważa się natomiast wzrost częstości występowania tego schorzenia wśród ludzi młodych – pełnoobjawowe przypadki hemoroidów spotyka się już u nastolatków.
Hemoroidy są normalną częścią ludzkiego ciała. Choroba hemoroidalna rozpoczyna się wtedy, gdy pojawia się bezbolesne krwawienie z odbytu przy wypróżnieniu lub wypadanie guzków – są to dwa główne jej objawy. Podstawowymi symptomami nie są – wbrew powszechnej opinii – ból czy pieczenie! To właśnie krwawienie z odbytu powinno najbardziej zaalarmować pacjentkę, ponieważ może to objaw nowotworu jelita grubego. Dlatego każda osoba zauważająca u siebie ten symptom, powinna być dokładnie przebadana proktologicznie.
Zanim rozpoczniemy leczenie, należy koniecznie zbadać końcowy odcinek jelita grubego. Błędem jest wdrażanie terapii bez badania proktologicznego. Gdy już mamy diagnozę, podstawową metodą leczenia hemoroidów jest zmiana nawyków związanych z wypróżnieniami, utrzymanie nienagannej higieny tej okolicy oraz stosowanie doustnego leczenia farmakologicznego. Są to leki flebotropowe, czyli wzmacniające żyły. Leki miejscowe w postaci maści czy też czopków mogą jedynie łagodzić dolegliwości. W bardziej zaawansowanych stadiach stosujemy leczenie instrumentalne poprzez zamykanie naczyń krwionośnych w hemoroidach i zmniejszenie ich ukrwienia. Leczenie operacyjne jest ostatecznością i nie powinno dotyczyć więcej niż 5 proc. pacjentów z tą chorobą. W przypadku choroby hemoroidalnej u kobiet w ciąży lub po porodzie, na badanie diagnostyczne oraz leczenie doustne lub instrumentalne należy poczekać aż do zakończenia połogu/karmienia piersią. Podczas ciąży i karmienia stosuje się leczenie niefarmakologiczne – zmianę nawyków oraz utrzymanie szczególnej higieny, oraz leki miejscowe.
