Home » Zdrowa w każdym wieku » Dlaczego należy stosować emolienty?
Zdrowa w każdym wieku

Dlaczego należy stosować emolienty?

Czynniki środowiskowe, nieprawidłowa pielęgnacja i higiena oraz posiadane choroby skóry powodować mogą zaburzenia w funkcji płaszcza ochronnego naskórka. Niezbędne w tej sytuacji jest postawienie na produkty, które umożliwiają otworzenie naturalnej warstwy ochronnej skóry, pozwalając na jej prawidłowe funkcjonowanie. Do takich produktów należą emolienty.

Dr hab. Danuta Nowicka

Specjalista dermatolog

Czym są emolienty? Jakie mają zalety oraz jakiej skórze są polecane?

Emolienty to produkty do pielęgnacji oparte na połączeniu składników hydrofilowych i hydrofobowych. Ich największą zaletą jest możliwość odtwarzania naturalnej warstwy ochronnej skóry, która jest niezbędna do prawidłowego jej funkcjonowania.

Polecane są przede wszystkim do skóry:
• wymagającej,
• suchej,
• podrażnionej,
• dotkniętej dermatozami (atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, trądzikiem, egzemą).

Warstwa rogowa, czyli część wierzchnia skóry, to tarcza, która z jednej strony chroni skórę przed utratą np. wody zgromadzonej wewnątrz, a jednocześnie nie pozwala przenikać do wewnątrz zanieczyszczeniom, bakteriom czy grzybom. Warstwę rogową naskórka pokrywa tzw. płaszcz wodno-tłuszczowy składający się z lipidów, cholesterolu, ceramidów oraz Naturalnego Czynnika Nawilżającego (NMF). Dopiero tak kompletna ochronna warstwa naskórka spełnia swoje właściwe funkcje, dlatego tak ważne jest uzupełnianie jej poszczególnych składników. Skóra osób z właściwym składem ilościowym i jakościowym warstwy ochronnej naskórka jest gładka, jędrna, lekko błyszcząca, niepodatna na podrażnienie, alergie, a pojawiające się zmarszczki są zdecydowanie mniej liczne.

Jak działają emolienty oraz jaki mają skład?

W składzie emolientów znajdziemy przede wszystkim składniki o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Do nawilżających należą głównie mocznik, pochodne glicerolu, kwas hialuronowy, witamina E i jej pochodne. Natłuszczająco działają również kwasy tłuszczowe, cholesterol oraz ceramidy, które są również najlepszym „uszczelniaczem” bariery naskórkowej. Kwaśne pH preparatów osiągane jest dzięki dodatkowi kwasu mlekowego, kwasu bornego lub witaminy C. Substancjami, które umożliwiają powstanie emolientu są tzw. emulgatory – związki o podwójnej rozpuszczalności w wodzie i w tłuszczu.

W jakich produktach dedykowanych skórze znajdziemy emolienty?

Emolienty znajdziemy zarówno w produktach przeznaczonych do mycia twarzy, ciała oraz włosów, m.in. emulsjach, szamponach, płynach, żelach, preparatach pielęgnacyjnych, np. balsamach, kremach, jak również w produktach kosmetyki kolorowej. Osobom, których skóra wymaga regularnego stosowania emolientów, polecam, aby były nimi wszystkie (cała gama) używane produkty.

Na czym polega skuteczność emolientów? Co wyróżnia balsamy z emolientami na tle balsamów nawilżających?

Emolient odtwarza skład i funkcję skóry, broni ją przed alergiami, podrażnieniami i zbytnim wysuszeniem. Jest kosmetykiem dbającym o zdrowie skóry, nie tylko o jej wygląd. Preparaty do mycia oparte o formułę emolientów dodatkowo nie niszczą płaszcza tłuszczowego, co jest domeną zwykłych preparatów myjących.

Kiedy powinniśmy sięgać po produkty z emolientami? Czy w kontekście zbliżającej się jesieni powinniśmy zwrócić większą uwagę na nawilżanie naszej skóry?

Emolienty powinny być stosowane przez cały rok! W zimie te o cięższej, bardziej tłustej konsystencji, w lecie te lżejsze, czyli balsamy. W zależności od typu skóry mogą mieć dodatek substancji czynnych o specyficznym działaniu. Liczba osób wymagających pielęgnacji emolientami stale wzrasta.

Jest to spowodowane wieloma czynnikami:
• niska wilgotność powietrza,
• niska temperatura,
• predyspozycje genetyczne,
• zwiększenie częstości chorób skóry (rybia łuska, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca zwykła),
• choroby ogólnoustrojowe – cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek (szron mocznicowy), nowotwory narządów wewnętrznych, niedoczynność tarczycy,
• fizjologiczne zmiany hormonalne związane ze starzeniem się organizmu.

Obecnie uważa się, że najczęstszym czynnikiem egzogennym powodującym powstanie problemu suchości i wrażliwości skóry są tzw. zdobycze cywilizacji, które prowadzą do zaburzeń w funkcji płaszcza ochronnego naskórka. Stosowanie codziennych kąpieli w gorącej wodzie, używanie agresywnych kosmetyków do pielęgnacji, które zawierają zasadowe mydła, alkohole lub mechaniczne substancje ścierne to jedne z wielu czynników, które przyczyniają się do konieczności stosowania produktów, które odtwarzają naturalną warstwę ochronną skóry. W ocenie dermatologów większość z nas powinna używać emolientów w codziennej pielęgnacji. Jedynie bardzo zdrowa, gruba, łojotokowa skóra może sobie pozwolić na pielęgnacje bez ich wykorzystania.

Next article