Home » Zdrowa w każdym wieku » Hormony to potęga, ale w rękach specjalisty
Zdrowa w każdym wieku

Hormony to potęga, ale w rękach specjalisty

Prof. dr hab. Mariusz Zimmer

Specjalista ginekolog, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Przed menopauzą, czyli momentem, w którym miesiączka się kończy, występuje tzw. premenopauza – wtedy menstruacja jest nieregularna. U Polek menopauza przypada zwykle na 50. rok życia.


Jakie konkretnie objawy zaliczamy do menopauzalnych, czy są one takie same w ciągu dnia i w nocy oraz w jaki sposób możemy sobie z nimi radzić?

Warto podkreślić, że całkowity zanik miesiączki poprzedza około 5-letni okres burzy hormonalnej. W tym czasie u kobiet mogą pojawiać się liczne objawy, występujące zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Przede wszystkim wiele kobiet mierzy się z tzw. symptomami wypadowymi, czyli nagłymi falami gorąca, którym może towarzyszyć zwiększona potliwość, a także ogólne, gorsze samopoczucie. Nierzadko również następuje wtedy spadek nastroju, rozbicie i zaburzenia koncentracji. Duże trudności w tym okresie sprawia także m.in. suchość pochwy, obniżenie libido, nadmierna wrażliwość na infekcje oraz nietrzymanie moczu, które jest związane z osłabieniem napięcia i elastyczności tkanek.

Ponadto może pojawić się także zwiększone ryzyko łamliwości kości i osteoporozy. Kobietom mogą doskwierać widoczne gołym okiem objawy, czyli np. gwałtowne przybieranie na wadze, zwiększenie wiotkości i marszczenia skóry. Należy jednak pamiętać, że wszystkie te symptomy związane z okresem okołomenopauzalnym można skutecznie niwelować. Najskuteczniejszą i metodą eliminacji lub redukcji objawów jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ).

Co w przypadku, kiedy nie możemy skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej (HTZ)?

Należy podkreślić, że HTZ to jedna z opcji dostępnych dla kobiet mierzących się z wyżej wymienionymi objawami i zawsze dobierana jest ona indywidualnie. Wśród dostępnych metod jest także miejscowa terapia hormonalna lub laseroterapia, która bardzo dobrze niweluje objawy suchości pochwy i wczesne objawy nietrzymania moczu. Ten duży dyskomfort również związany jest z brakiem hormonów kobiecych, a laser, usuwając go w sposób najbezpieczniejszy, bez większych działań niepożądanych, stanowi bardzo dobrą alternatywę dla hormonów w rewitalizacji – czyli odmłodzeniu obszaru pochwy i okolic cewki moczowej.

Jeśli jednak kobieta nie może lub nie chce stosować systemowej terapii hormonalnej, może zdecydować się na fitoestrogeny, np. pochodzenia sojowego lub niehormonalne fitoterapie – należy pamiętać, że stosowanie hormonów to poważna sprawa, dlatego trzeba to robić tylko pod okiem specjalisty. Funkcjonuje slogan w kręgach medycznych mówiący, że „Hormony to potęga, ale w rękach specjalisty”. Tzn mają one kolosalne działanie poprawiające zdrowie, ale również szereg działań ubocznych i dlatego taka pacjentka musi być pod stałą kontrolą lekarza specjalisty. Stosowanie hormonów ma również liczne przeciwwskazania, w tym np. chorobę niedokrwienną serca lub zakrzepicę żył, niewyjaśnione krwawienia z macicy itd., dlatego wtedy to terapie roślinne mogą wspomagać kobiety w okresie okołomenopauzalnym.

Na czym polega rola czerwonej koniczyny i jej dawkowania w łagodzeniu objawów menopauzy?

Roślina ta zawiera fitoestrogeny, czyli naturalne hormony, których struktura chemiczna i działanie jest zbliżone do działania estrogenów, dzięki czemu może łagodzić objawy menopauzy.

Czy pojawianie się miesiączki nieregularnie, a później jej całkowite zakończenie oznacza, że kobieta nie musi już odwiedzać ginekologa?

Wręcz przeciwnie! Szczególnie groźny dla kobiety jest okres premenopauzalny, gdyż zaburzenia hormonalne mogą zwiększać ryzyko pojawienia się niektórych chorób, w tym m.in. choroby nowotworowej macicy lub piersi. Dlatego bez względu na to, czy chcemy podjąć terapię HTZ lub też inne leczenie łagodzące objawy bądź też nie, warto raz na 6 miesięcy udać się na konsultację ginekologiczną.

Next article