Home » Zdrowa w każdym wieku » Menopauza – jak niwelować jej objawy?
Zdrowa w każdym wieku

Menopauza – jak niwelować jej objawy?

Menopauza jest naturalnym stanem organizmu kobiety, którego nie należy się wstydzić. Oczywiście wiąże się ona z objawami obniżającymi jakość życia. Można im jednak zaradzić za pomocą sprawdzonych i przebadanych sposobów.


Pierwsze objawy menopauzy – kiedy mogą się pojawić?

Pierwsze symptomy przekwitania kobiety najczęściej odczuwają już w okresie pomiędzy 40. a 45, rokiem życia. Są one związane z powolnym wygasaniem jajników i obniżeniem poziomu żeńskich hormonów płciowych. Jednymi z najczęściej występujących objawów menopauzy są uderzenia gorąca, obfite nocne poty, kołatanie serca, nerwowość, brak energii życiowej, bezsenność, mrowienie kończyn, a nawet problemy z koncentracją. Wraz z czasem objawy ulegają nasileniu, do czego dochodzi także predyspozycja do rozwoju chorób serca, osteoporozy oraz zaburzeń w gospodarce lipidowej (gromadzenie tkanki tłuszczowej). Na szczęście da się tym skutkom pokwitania zaradzić.

W jaki sposób można radzić z występującymi w okresie menopauzy objawami?

Jedną z najskuteczniejszych metod niwelowania objawów menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza. Jednak nie wszystkie kobiety mogą ją stosować ze względu m.in. na działania niepożądane. Nie każda pacjentka godzi się także na takie leczenie. Czym zatem możemy ją zastąpić? Przede wszystkim naturalnymi fitohormonami, które dała nam matka natura.

Czy izoflawony sojowe są skuteczne w łagodzeniu objawów menopauzy?

Hormonami żeńskimi pochodzącymi z natury są fitohormony, czyli m.in. izoflawony sojowe, które obecnie uznaje się za najlepiej przebadane i bezpieczne. Nie dziwi zatem fakt, że są one dostępne na rynku od wielu lat oraz że mają wiele pozytywnych opinii od samych pacjentek. Według szeregu badań fitoestrogeny z soi, czyli izoflawony sojowe są w stanie znacznie poprawić jakość życia pacjentek. Jak potwierdzają publikacje naukowe i badania, kobiety w okresie menopauzy, spożywające izoflawony sojowe znacznie rzadziej odczuwały uderzenia gorąca. Izoflawony mogą mieć istotne znaczenie także w przeciwdziałaniu osteoporozie
i innym objawom.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich suplementów diety?

Wiedząc, że izoflawony sojowe są najlepszymi naturalnymi przyjaciółmi kobiety w okresie menopauzalnym, warto wiedzieć, które suplementy z nimi w składzie wybrać. Otóż należy stawiać na produkty, które są dostępne od dawna i mają zaufanie wśród pacjentek. Wtedy będziemy pewni, że dany suplement jest skuteczny, co nie zawsze się zdarza w przypadku tego typu wyrobów.

Kiedy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie i suplementację?

Do lekarza ginekologa należy chodzić regularnie. Niezwykle kluczowe jest stałe monitorowanie swojego stanu zdrowia w każdym wieku – wykonywanie badań cytologicznych, na obecność HPV oraz kontrolowanie piersi. W momencie, gdy pojawią się pierwsze symptomy menopauzy, trzeba o nich powiedzieć lekarzowi i wspólnie ustalić najlepszy sposób postępowania. Pamiętajcie Panie, że Wasze dobre samopoczucie jest Waszym prawem i warto o nie zadbać, zanim menopauza mocno da się we znaki. Warto zadbać o to zawczasu, by zmniejszyć do minimum ryzyko wystąpienia skutków, które nie tylko wpływają na nasz komfort psychiczny, ale niekiedy uniemożliwiają nam swobodną pracę zawodową.

Next article