Home » Zdrowa w każdym wieku » Najnowocześniejsze i najskuteczniejsze metody leczenia żylaków
zdrowa w każdym wieku

Najnowocześniejsze i najskuteczniejsze metody leczenia żylaków

Żylaki są objawem niewydolności żylnej, zatem nie są one chorobą samą w sobie. Można jednak skutecznie je leczyć za sprawą wielu dostępnych metod.

Dr Tomasz Orawczyk

Klinika Leczenia Żył – Orawczyk

Na jakiej podstawie pacjent kwalifikowany jest do zabiegów inwazyjnych i małoinwazyjnych w zakresie leczenia żylaków?

Niezależnie, czy jest leczenie zachowawcze, czy operacyjne – mniej lub bardziej inwazyjne, pacjent w pierwszej kolejności powinien zgłosić się do lekarza chirurga naczyniowego. Tam zostanie wykonane badanie fizykalne, przeprowadzony wywiad z pacjentem, dokonywana jest ocena żylaków i stopnia ukrwienia kończyn dolnych. Dopiero jednak po badaniu dopplerowskim kwalifikuje się pacjenta do poszczególnych metod leczenia.

Wskazaniem do leczenia żylaków jest ich obecność oraz występowanie wraz z nimi objawów. Mogą to być symptomy subiektywne niewydolności żylnej, takie jak np. skurcze, uczucie ciężkości, palenia, pieczenia, świądu, niespokojnych nóg. Mogą to być również objawy związane z powikłaniami, czyli powstanie owrzodzenia, wystąpienie przebarwień czy też stanów zapalnych. Są to wskazania do leczenia operacyjnego żylaków. Natomiast jaka to będzie metoda, jest zależne od lekarza, który przeprowadza tę diagnostykę lub pacjenta w porozumieniu ze specjalistą. W tym miejscu należy też wspomnieć, że żadna metoda małoinwazyjna nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponieważ jest uznawana za element leczenia estetycznego.

Czy metody małoinwazyjne wykazują się podobną skutecznością do zabiegów inwazyjnych? Jakie są dostępne innowacyjne oraz małoinwazyjne metody leczenia żylaków?

Metody małoinwazyjne są lepszym rozwiązaniem, szczególnie w kontekście nawrotu żylaków. W formach inwazyjnych ten nawrót jest częstszy ze względu na występowanie zjawiska neotworzenia. Małoinwazyjne pozwalają też pacjentowi powrócić do codziennych czynności zaraz po zabiegu. Liczba powikłań po takich zabiegach jest znacznie niższa niż w porównaniu z leczeniem inwazyjnym.

Metody małoinwazyjne możemy podzielić na dwie grupy – termiczne (z wykorzystaniem temperatury) oraz nietermiczne. Do pierwszej grupy należą laseroterapia i terapia z wykorzystaniem fal radiowych. Nietermiczne to tzw. klejenie żył i metody chemiczne.

Małoinwazyjna metoda leczenia żylaków w postaci kleju medycznego – jak wygląda zabieg oraz jakie są wskazania? Komu rekomendowane jest wykonanie tego zabiegu?

Osobom, którym zaleca się klejenie żył, są m.in. pacjenci chorzy na miażdżycę z niedokrwieniem kończyn dolnych. Jest to dla nich dobre rozwiązanie, ponieważ po zabiegu klejenia żył nie trzeba stosować tzw. kompresjoterapii, czyli noszenia specjalnych wyrobów uciskowych, co w przypadku niedokrwienia jest niekorzystne. Jest to w ogóle świetna metoda dla każdego pacjenta, który nie może dobrać dla siebie wyrobów uciskowych. Klejenie żył jest też najbezpieczniejszą formą leczenia dla osób z niewydolnością żyły odstrzałkowej.

Klejenie żył polega na połączeniu ścian żyły, dzięki czemu przestaje krążyć w niej krew, przez co obumiera i dochodzi do jej wchłonięcia.

Jakich efektów zdrowotnych oraz estetycznych możemy spodziewać się po zabiegu? Czy są one trwałe?

Całe nasze siły powinniśmy skierować na pozbycie się żylaków. Z jednej strony uzyskujemy efekt kosmetyczny, z drugiej zaś, za sprawą ich leczenia, zapobiegamy występowaniu powikłań. Warto jednak pamiętać, że żylaki są objawem przewlekłej niewydolności żylnej, co oznacza, że likwidując żylaki, usuwamy tylko symptomy tej choroby. Wykonanie zabiegu w danym momencie nie wyklucza możliwości wystąpienia żylaków w innych miejscach w przyszłości.

Next article