Home » Zdrowa w każdym wieku » Niełatwy do ukrycia, trudny do wyleczenia…?
Zdrowa w każdym wieku

Niełatwy do ukrycia, trudny do wyleczenia…?

Trądzik pospolity jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Chociaż na ogół kojarzony jest z dojrzewaniem, coraz częściej dotyka osoby dorosłe, głównie kobiety między 20 a 40 rokiem życia.

U dorosłych trądzik charakteryzuje się przede wszystkim występowaniem zaskórników otwartych lub zamkniętych, rzadziej krostek i grudek. Od trądziku młodzieńczego odróżnia go także miejsce występowania – u nastolatków zmiany pojawiają się głównie w tzw. linii T, na czole, nosie i brodzie, natomiast u dorosłych – na szyi, linii szczęki i w tzw. strefie U. Ty także borykasz się z tym problemem? Poznaj jego przyczyny i dowiedz się, jak sobie z nim poradzić.

Skąd bierze się trądzik u kobiet? 

Występowanie trądziku u dorosłych wiąże się z kilkoma przyczynami. Wśród nich wymienia się przede wszystkim: zmiany hormonalne (zaostrzenie choroby często przypada na dni poprzedzające miesiączkę), stres, niezdrową dietę (bogata w produkty wysokoprzetworzone oraz o wysokim indeksie glikemicznym), niedopasowaną pielęgnację skóry (stosowanie kosmetyków komadogennych) oraz predyspozycje genetyczne i palenie papierosów. W ich wyniku produkcja sebum jest nadmierna, w konsekwencji dochodzi do rogowacenia ujść mieszków włosowych, a także pojawia się stan zapalny.

Bez paniki! Możesz wyleczyć trądzik

Jeśli trądzik jest bardzo uciążliwy, a zmiany liczne, warto na początku udać się na konsultację do dermatologa. Przy zaawansowanym stadium, konieczne może być wdrożenie farmakoterapii, która może opierać się m.in. na retinoidach i antybiotykach takich jak erytromycyna lub klindamycyna. Z kolei w łagodnej i umiarkowanej postaci świetnie sprawdzają się specjalistyczne zabiegi kosmetologiczne m.in. z użyciem kwasu azelainowego, które pomagają złuszczyć naskórek i tym samym zmniejszyć nadmierną keratynizację.

Ponadto kwas ten ma nie tylko działanie złuszczające, ale również przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i wybielające, dzięki czemu jego skuteczność porównywalna jest z niektórymi preparatami farmakologicznymi. Niezastąpiona jest także właściwa pielęgnacja, która powinna być dobrana indywidualnie, do cery dorosłych kobiet.

Skuteczny sposób na trądzik

Jednym z produktów zawierających kwas azelainowy jest Skinoren®, preparat dostępny w formie kremu i żelu, bez recepty. Co ważne, w przeciwieństwie np. do retinoidów lub innych preparatów przeciwtrądzikowych, Skinoren® można stosować w trakcie ekspozycji na słońce. Świetnie nadaje się również w leczeniu przebarwień związanych nie tylko ze zmianami potrądzikowymi, ale również przebarwieniami posłonecznymi. Ponadto nie musisz obawiać się o czas stosowania preparatu Skinoren®, gdyż kwas azelainowy jest dobrze tolerowany przez skórę, dzięki czemu może być stosowany przez długi okres.

Kiedy zobaczysz pierwsze efekty? Wyraźną poprawę skóry uzyskuje się po mniej więcej czterech tygodniach systematycznego stosowania leku, przy czym dla zapobiegania nawrotom, terapia powinna trwać kilka miesięcy. Warto zatem włączyć preparat z kwasem azelainowym do codziennej pielęgnacji, gdyż idealnie sprawdza się przy cerach problematycznych. Wykorzystaj Skinoren® w kuracji przeciwtrądzikowej oraz do niwelowania przebarwień i ciesz się piękną skórą.

Next article