Home » Zdrowa w każdym wieku » Trądzik w dorosłym życiu – jak możemy z nim walczyć?
zdrowa w każdym wieku

Trądzik w dorosłym życiu – jak możemy z nim walczyć?

Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Pojawiające się na cerze, trudne do zakrycia zmiany sprawiają, że odczuwamy dyskomfort i tracimy poczucie własnej wartości. 

Zazwyczaj kojarzymy go z okresem dojrzewania, gdy hormony się stabilizują, a organizm przygotowuje do dorosłego życia. Co jednak zrobić, gdy trądzik pojawia się, gdy mamy 20, 30 lat? Co może być jego przyczyną? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym poradniku.

Trądzik młodzieńczy, a trądzik w wieku dorosłym

Trądzik w okresie dojrzewania najczęściej występuje w strefie T – na czole, nosie i brodzie. W tych miejscach dochodzi do nadmiernego wydzielania się sebum, które wraz z zanieczyszczeniami ze świata zewnętrznego zamyka ujścia gruczołów potowych. W konsekwencji tworzą się otwarte stany zapalne, grudki z płynem i krostki.

W wieku dorosłym natomiast trądzik pojawia się zazwyczaj w okolicach szyi, linii szczęki, na bokach policzków i skroniach. Przyjmuje on postać otwartych lub zamkniętych zaskórników. U kobiet są to zmiany skórne spowodowane przede wszystkim zaburzeniami hormonalnymi, wynikającymi np. z prowadzenia nieprawidłowego stylu życia.

Na zaostrzenie się problemu wpływają m.in.:

• przewlekły stres,
• używki (np. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu),
• dieta uboga w składniki odżywcze, a bogata w cukry proste i przetworzone produkty (słabej jakości słodycze, fast foody, gotowe dania),
• nieprawidłowa pielęgnacja, w tym stosowanie kosmetyków komedogennych blokujących ujścia gruczołów łojowych.

Intensywność występowania zaskórników u kobiet łączy się również ze zbliżającą się miesiączką.

Jak poradzić sobie ze zmianami trądzikowymi?

Na szczęście trądzik w wieku dorosłym możemy skutecznie leczyć. Przy bardzo zaostrzonym trądziku stosuje się farmakoterapię wprowadzaną pod okiem specjalisty dermatologa. Bardzo często wprowadzane są produkty do stosowania miejscowego, w tym wszelkiego rodzaju maści i kremy. Zawierają w swoim składzie szereg substancji aktywnych, m.in. kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu, kwas glikolowy oraz bardzo skuteczny kwas azelainowy.

Związek ten ma właściwości złuszczające martwy naskórek, dzięki czemu pomaga oczyszczać zamknięte ujścia gruczołów łojowych. Przeciwdziała także nadmiernej keratynizacji skóry oraz działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, a nawet przeciwdziała powstawaniu przebarwień. Przewagą kwasu azelainowego nad innymi substancjami dostępnymi na rynku, w tym np. retinoidami, jest fakt, że można stosować go przez dłuższy czas, nawet w okresie wiosenno-letnim.

Oczywiście podstawą w niwelowaniu objawów trądziku będzie także odpowiednia higiena, którą możemy wspomóc zdrowym odżywianiem i piciem dużej ilości wody.

Gotowy przepis na skuteczne leczenie trądziku

Kwas azelainowy jest częstym składnikiem preparatów do stosowania zewnętrznego. Takim produktem jest m.in. Skinoren®, występujący zarówno w postaci kremu, jak i żelu. Jest wygodny w aplikacji i dostępny bez recepty, dzięki czemu można go zastosować od razu, bez konieczności wizyty u specjalisty dermatologa. Skinoren® przynosi oczekiwany rezultat już po 4 tygodniach regularnego stosowania. Jest przy tym bardzo bezpieczny dla naszej skóry. Żel lub krem można nakładać na skórę, przeciwdziałając nawrotom trądziku, przez kilka miesięcy, nawet w sezonie letnim. Co więcej – ma on zdolność do leczenia przebarwień trądzikowych oraz posłonecznych.

Next article