Home » Zdrowa w każdym wieku » Z pomocą dla twoich oczu
Zdrowa w każdym wieku

Z pomocą dla twoich oczu

krople-do-oczu
krople-do-oczu

Gdy oczy są zaczerwienione i pieką, nie warto bagatelizować tych objawów, ponieważ może to być zespół suchego oka. Jak łagodzić jego symptomy i prawidłowo pielęgnować suche oczy?

Długie godziny przed ekranem komputera lub telefonu, klimatyzacja i suche ogrzewane powietrze, sztuczne oświetlenie, pył, spaliny oraz promieniowanie UV – to tylko niektóre okoliczności przyczyniające się do powstawania zespołu suchego oka, który w społeczeństwie występuje już u co piątej osoby*. Aby nawilżyć oczy i zmniejszyć dyskomfort podczas codziennych czynności, takich jak praca, nauka czy jazda samochodem, zastosuj skuteczne środki.

Co trzeba wiedzieć o zespole suchego oka (ZSO)?

Oprócz powieki, oko chroni także specjalna wydzielina, czyli tzw. film łzowy. I chociaż jest niezauważalna na oczach, to składa się aż z trzech warstw: tłuszczowej, wodnej i śluzowej, odpowiadających m.in. za nawilżanie oczu, usuwanie zanieczyszczeń, a także wspomaganie widzenia. Niestety czynniki środowiskowe mogą powodować niedobór wydzieliny łzowej lub zaburzenia w strukturze filmu łzowego, co w efekcie może skutkować zespołem suchego oka. Zwykle wtedy pojawia się zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie oka, uczucie obecności w nim ciała obcego, a czasem także jego zmęczenie i łzawienie.

Krople nawilżą twoje oczy

Aby szybko złagodzić objawy zespołu suchego oka, warto stosować specjalistyczne krople nawilżające, często określane mianem sztucznych łez. Decydując się na konkretny preparat, trzeba zwrócić uwagę, by zawierał on składniki aktywne, które skutecznie wiążą cząsteczki wody. Jest nim np. kwas hialuronowy, który nawilża oko, idealnie do niego przylegając i długo utrzymując się na powierzchni. W zależności od natężenia objawów, trzeba dopasować jego stężenie w preparacie i tak np. 0,1 proc. wystarczy u osób z łagodnymi i umiarkowanymi symptomami, a 0,2 proc. sprawdzi się w trudniejszych przypadkach.

Krople do oczu nie powinny zawierać konserwantów (np. popularnego chlorku benzalkoniowego), które mogą uszkodzić narząd wzroku. Ważne jest, by preparat zapewniał sterylność i równocześnie nie posiadał w składzie substancji konserwujących – w tym celu należy wybierać krople ze specjalnym systemem dozującym, który uniemożliwi dostawanie się do wnętrza preparatu drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Gdy objawy są ciężkie i nieustające, warto stosować krople w postaci żelu, które mają przedłużone działanie nawilżające, a terapię uzupełniać stosowaną na noc maścią, która pozwoli uniknąć drobnych uszkodzeń (w nocy wydzielina łzowa jest rzadziej wydzielana niż w dzień).

Jak na co dzień pielęgnować oczy z ZSO?

Oprócz regularnego stosowania kropli do oczu, ważna jest także codzienna pielęgnacja, oparta na unikaniu czynników wywołujących suchość oka. Istotne jest, by podczas długiego wpatrywania się w ekran komputera lub telefonu, robić częste przerwy i w tym czasie intensywnie mrugać, co pozwoli oczom odpocząć i skutecznie je nawilży. Warto też pamiętać o właściwym nawilżeniu powietrza w pomieszczeniach, co można uzyskać, regularnie je wietrząc lub stosując nawilżacze powietrza. Istotne jest także, by pamiętać o optymalnym nawodnieniu i pić co najmniej 2 litry wody, a także dbać o relaks dla oczu, który daje np. regularna aktywność na świeżym powietrzu. Dodatkowo specjaliści rekomendują, by unikać dymu papierosowego, chronić oczy przed słońcem i wiatrem, a także stosować dietę bogatą w kwasy omega-3.

Zespół suchego oka może mieć różną postać

Zespół suchego oka ma różne przyczyny i przebieg. Sprawdź, jak rozpoznawać różne postaci zespołu suchego oka i jak leczyć ich objawy.


Jak uniknąć zmęczenia oczu i zespołu suchego oka podczas pracy przed ekranem komputera?

Ursapharm_responsive

*Źródło: M. Pstrągowski, K. Cegielska-Perun, M. Bujalska-Zadrożny, Zakład Farmakodynamiki, Wydział Farmaceutyczny WUM, kierownik zakładu: dr hab. n farm. Magdalena Bujalska-Zadrożny, Zespół suchego oka w praktyce codziennej (w:) Lek w Polsce, 5’13 (265), 2013, s. 32-38.
Next article