Home » Zdrowa w każdym wieku » Zima to trudny czas dla włosów. O czym pamiętać, by nie wypadały i były mocne?
Zdrowa w każdym wieku

Zima to trudny czas dla włosów. O czym pamiętać, by nie wypadały i były mocne?

wlosy-zima
wlosy-zima

Niskie temperatury na zewnątrz, ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniach, a także czapki, chustki i opaski zimą dają się we znaki także włosom. Jak pielęgnować je właśnie o tej porze roku i sprawić, by były piękne i mocne? Dowiedz się, co dobrze wpływa na włosy, a także poznaj kilka trików, które sprawią, że zima nie pogorszy ich kondycji.

Czy wypadanie włosów to jedyny problem, jaki może przytrafić się zimą?

Chociaż włosy są najszybciej rosnącą tkanką w ludzkim ciele (obok szpiku kostnego), a tempo wzrostu standardowo wynosi 0,3-0,5 mm na dzień, to trzeba wiedzieć, że warunki klimatyczne oraz zmiany pór roku, a także niedostosowana do nich pielęgnacja, mogą negatywnie wpływać na ich kondycję, hamować wzrost oraz nasilać wypadanie. Szczególnie zimą, warunki zewnętrzne, jak i te panujące w pomieszczeniach mogą dać się włosom we znaki. I tak np. niskie temperatury mogą skutkować osłabieniem pracy gruczołów łojowych i zmniejszoną produkcją sebum, przez co włosy stają się suche i matowe. Dodatkowo chłód powoduje, że znajdujące się na głowie naczynia krwionośne kurczą się, co ostatecznie prowadzi do tego, że włosy stają się słabsze i mogą nadmiernie wypadać. Dlaczego? Otóż zimno sprawia, że do mieszków włosowych dociera mniej krwi, a co za tym idzie, także mniej aktywnych składników zawartych w stosowanych do pielęgnacji preparatach, co znacznie pogarsza ich ogólną kondycję. Ponadto o tej porze roku na włosy źle wpływa także nadmierne ciepło, wytwarzane przez ciasną czapkę lub inne nakrycie głowy wykonane ze sztucznego włókna, gdyż uniemożliwia swobodny przepływ powietrza i powoduje, że włosy elektryzują się i przetłuszczają, a także nasila się skłonność do łupieżu. Kondycję włosów pogarszają także chętnie zakładane zimą golfy, szaliki, kołnierze i apaszki, które podrażniają ich suche końce, prowadząc do rozdwajania i łamania.

Jakich składników potrzebują włosy zimą, by były mocne i piękne?

Jeśli chcesz zadbać o swoje włosy zimą, koniecznie zwróć uwagę na ich odżywienie. Włosy osłabione i ze skłonnością do wypadania potrzebują preparatów z aktywnymi składnikami, które będą odżywiały mieszki włosowe i pobudzały je do wzrostu (m.in. cynk, selen, biotyna). Dodatkowo by miały pożądaną wytrzymałość i elastyczność w pielęgnacji włosów zimą stosuj produkty zawierające w składzie aminokwasy takie jak cysteina i metionina. Dlaczego jest to istotne? – Zdrowy i silny włos w 97 proc. zbudowany jest z aminokwasów siarkowych, czyli właśnie cysteiny i metioniny, które tworzą keratynę – specyficzne białko, będące podstawowym budulcem włosów. Dlatego też, jeśli struktura keratyny jest prawidłowa, włosy są piękne i mocne, a problem z ich wypadaniem zostaje zażegnany – podkreśla specjalista ds. produktów Kerabione dla skóry i paznokci, które uzupełniają niedobory substancji odżywczych i budulcowych. Same aminokwasy to jednak za mało, żeby włosy rosły zdrowe, dlatego tak ważne jest, żeby preparaty stosowane do pielęgnacji włosów zawierały także substancje odżywcze niezbędne w procesie formowania się włosów, czyli biotynę (znana także jako witamina H lub B7) oraz minerały takie jak miedź, cynk i selen. Niezastąpione dla lepszego zakotwiczenia włosa są także składniki wpływające na dobrą kondycję skóry, takie jak kwas hialuronowy, niacyna oraz witamina A, E i C. Ponadto włosy zniszczone, suche i cienkie nie powinny być dodatkowo obciążane sztucznymi i często szkodliwymi substancjami, dlatego decyduj się na produkty zawierające jak najwięcej naturalnych składników, a unikaj popularnych SLS, DEA i glikoli. – Zima to szczególny czas, gdy stosowanie standardowych preparatów takich jak szampony i odżywki może być niewystarczające, dlatego w wielu przypadkach sprawdzi się suplementacja specjalistycznymi, wieloskładnikowymi preparatami w kapsułkach. Pomocne mogą okazać się również coraz popularniejsze u nas oleje. Niektóre z nich mają nie tylko właściwości nawilżające, ale też regenerują mieszki włosowe (np. olejek lawendowy) i pobudzą je do wzrostu (np. olejek rozmarynowy). Jest to szczególnie istotne, gdy włosy wypadają nadmiernie, są zniszczone i suche – dodaje ekspert Kerabione.

O czym jeszcze pamiętać podczas pielęgnacji włosów zimą?

Aby zima nie pogorszyła kondycji włosów, pamiętaj, by przebywając na zewnątrz nie narażać ich na negatywne działanie niskich temperatur. By temu zapobiec, korzystaj z czapek i innych nakryć głowy wykonanych z naturalnych włókien, np. wełny lub bawełny, które nie tylko ogrzeją głowę, ale także pozwolą jej oddychać. O tej porze roku zrezygnuj z suszenia włosów oraz innych zabiegów stylizacyjnych np. przy użyciu prostownicy, gdyż pozbawiają one włosy wilgoci, co prowadzi do ich przesuszenia. Zwróć uwagę także na to, by chronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi, czyli np. ocieraniem o szale i kurtki, które prowadzą do rozdwajania oraz łamania kosmyków. Świetnym trikiem, by tego uniknąć, jest wiązanie włosów w warkocz lub kucyk. Dodatkowo istotnym problemem włosów zimą jest ich elektryzowanie, dlatego by je ograniczyć, zdecyduj się na nakrycie głowy z naturalnych włókien, podczas ewentualnego suszenia używaj jonizacji, a ostatecznie, by uzyskać szybki efekt – delikatnie przeciągnij po nich zwilżonymi wodą dłońmi, co zneutralizuje ładunki elektryczne.

Next article