Skip to main content
Home » Zdrowie intymne » Antykoncepcja musi być szyta na miarę
Zdrowie intymne

Antykoncepcja musi być szyta na miarę

Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś

Kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii Państwowy Instytut Medyczny MSWiA, Wydział Medyczny Uczelni Łazarskiego, konsultant Krajowy w dziedzinie Perinatologii, sekretarz Generalny Europejskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, Rektor WUM w kadencji 2016-2020, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w kadencji 2016-2018

Gama współczesnych metod antykoncepcji jest szeroka: od prezerwatywy, przez pigułkę aż po interwencje chirurgiczne. Co decyduje o doborze?

Jakie metody antykoncepcji są aktualnie dostępne dla pacjentek w Polsce?

Dostępne są dla nich wszystkie nowoczesne metody. Najpopularniejsza i najczęściej stosowana jest antykoncepcja hormonalna. Środki różnią się między sobą składem, jak i drogą podania: od doustnej (tabletki antykoncepcyjne), przez formy dopochwowe, domaciczne, implanty podskórne, aż po plastry. Nie zapominajmy też o metodach mechanicznych, takich jak prezerwatywa, która chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie ma jedynej słusznej, idealnej dla każdego metody. Musi ona być dobrana indywidualnie.

Co decyduje o wyborze odpowiedniej dla nas formy antykoncepcji?

Każda dobra metoda musi być skuteczna, odwracalna, bezpieczna i akceptowana przez pacjentkę. O doborze decydują różne czynniki, np. obciążenia zdrowotne czy światopogląd lub religia. Trzeba szukać tego, co dla danej osoby będzie korzystne.

Czy lekarz powinien zlecić wykonanie dodatkowych badań?

Najważniejszą sprawą jest dobrze zebrany wywiad. Jeśli są jakieś przeciwwskazania do antykoncepcji, to najczęściej można je wychwycić już na tym etapie. Pytamy głównie o zaburzenia krzepnięcia krwi i powikłania zakrzepowo-zatorowe, również w rodzinie. Jeśli coś takiego miało miejsce, to pogłębiamy badania. Druga rzecz, o którą pytamy, to schorzenia wątroby.

Jaką metodę wybrać planując ciążę w niedługim czasie, a jaką rezygnując z zakładania czy powiększenia rodziny?

Nawet jeśli ktoś deklaruje, że nie chce nigdy mieć potomstwa, to na jakimś etapie życia może na ten temat zupełnie zmienić pogląd, dlatego najlepsze są metody, które można odstawić i w krótkim czasie przywrócić płodność. Jeśli zdecydowanie wykluczamy posiadanie potomstwa, to najlepszym wyborem będzie chirurgiczne ubezpłodnienie, z tym że nie jest już ono nieodwracalne. Nawet po przecięciu jajowodów u kobiet czy nasieniowodu u mężczyzn możliwe jest uzyskanie ciąży w ramach metod wspomaganego rozrodu.

Next article