Home » Zdrowie intymne » Ciesz się udanym życiem intymnym podczas menopauzy!
Zdrowie intymne

Ciesz się udanym życiem intymnym podczas menopauzy!

Zyj-na-swoich-zasadach
Zyj-na-swoich-zasadach

Zaburzenia hormonalne w trakcie menopauzy mogą utrudnić życie. Suchość pochwy, spadek libido i ból podczas współżycia, to tylko niektóre dolegliwości, które są nimi spowodowane i często występują u kobiet w tym czasie. Jednak jest na nie sposób!

Menopauza – nowy etap, który możesz przeżyć na swoich zasadach

Menopauza to czas wielu zmian hormonalnych. Wraz z obniżeniem stężenia żeńskich hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu – zmniejsza się między innymi nawilżenie pochwy oraz ilość produkowanego śluzu, przez co kobiety mogą odczuwać ból podczas współżycia. Do tego może doskwierać im spadek libido, trudność w osiągnięciu orgazmu, a także dyskomfort wynikający z dolegliwości takich jak pieczenie lub swędzenie okolic intymnych. Tym samym wiele kobiet określa menopauzę jako czas trudny i nierzadko równoznaczny z końcem życia seksualnego. Zupełnie niepotrzebnie! Chociaż zaburzenia hormonalne wpływają niekorzystnie na organizm kobiety, to wynikające z nich objawy można łagodzić, a nawet im przeciwdziałać.

Seks bez barier? Poznaj doraźne wsparcie dla udanych zbliżeń

Aby dojrzała kobieta w okresie menopauzy mogła czerpać radość i przyjemność ze zbliżeń seksualnych, powinna przede wszystkim zadbać o odpowiednią wilgotność okolic intymnych. Doraźnym wsparciem są intensywnie nawilżające preparaty, które pomagają zmniejszyć dyskomfort, a także uniknąć mechanicznych mikrouszkodzeń naskórka. Ponadto dzięki nim seks jest przyjemniejszy, co może także wydłużać czas zbliżenia.

Wśród dostępnych na rynku preparatów najczęściej stosowane są żele intymne na bazie wody, gdyż oprócz zmniejszenia dyskomfortu związanego z suchością pochwy, zachowują także naturalną równowagę pH okolic intymnych, ich stosowanie wiąże się z mniejszym ryzykiem reakcji alergicznych niż w przypadku żeli na bazie silikonu, a dodatkowo są najłatwiejsze do usunięcia ze skóry, co zmniejsza ryzyko infekcji. Takim preparatem jest Lactacyd Caring Glide z naturalnym kwasem mlekowym, który zapewnia zbliżone do naturalnego nawilżenie i może być używany z prezerwatywami. Ten nawilżający żel intymny sprawdzi się u osób, które szukają bezzapachowej i bezbarwnej formuły, dzięki czemu idealnie pielęgnuje doznania. Nawilżenie podczas stosunku mogą zapewniać także globulki i czopki dopochwowe np. z kwasem hialuronowym, które zwykle są jednak rzadziej stosowane. Bardziej popularnym rozwiązaniem są żele intymne takie jak Lactacyd Caring Glide, gdyż są znacznie prostsze i szybsze w użyciu – wystarczy wycisnąć niewielką ilość żelu na czubek palca i delikatnie rozprowadzić na okolice intymne.

Zbliżenia podczas menopauzy – co jeszcze zmniejsza dolegliwości?

W tym czasie niebywale istotna jest odpowiednia higiena na co dzień, która pomoże zapewnić właściwy komfort tych okolic. Sprawdzą się między innymi płyny do higieny intymnej, które nie tylko zapewniają odpowiednie nawilżenie, ale także dzięki aktywnym składnikom odżywiają błony śluzowe. Może to być na przykład Lactacyd Pharma NAWILŻAJĄCY, który pomaga przywrócić i wzmocnić naturalną barierę hydrolipidową delikatnych okolic intymnych.

Ponadto w niektórych przypadkach niezbędna może okazać się terapia hormonalna. Chociaż obniżenie stężenia hormonów płciowych w czasie menopauzy jest nieuniknione, to można spowolnić i ustabilizować ten proces, dlatego warto udać się do specjalisty i porozmawiać na temat zaobserwowanych objawów. U wielu kobiet skuteczna może okazać się hormonalna terapia zastępcza, która pomaga uzupełnić powstałe niedobory i tym samym zmniejszyć uciążliwe objawy. Dodatkowo u niektórych pań zalecane jest też stosowanie preparatów zawierających hormony – mogą to być na przykład kremy lub krążki dopochwowe.

Oprócz tych preparatów, kobiety dojrzałe, które chcą być aktywne seksualnie i czerpać przyjemność z seksu, powinny także pamiętać o czynnikach pozahormonalnych, które również wpływają niekorzystnie na nawilżenie pochwy. Warto na przykład pamiętać o stosowaniu bielizny z naturalnych, niepodrażniających miejsc intymnych materiałów. Istotna jest także dieta obfitująca w fitoestrogeny, czyli naturalne hormony zawarte między innymi w soi, które łagodzą objawy związane z menopauzą.

Zadbaj o komfort, na który zasługujesz. Menopauza nie musi wiązać się z zakończeniem aktywności – masz już plan działania!

Next article