Home » Zdrowie intymne » Suchość pochwy – problem kobiet na różnych etapach życia
Zdrowie intymne

Suchość pochwy – problem kobiet na różnych etapach życia

suchosc-pochwy
suchosc-pochwy

Czy wiedziałaś, że naturalne nawilżenie pochwy zmienia się zarówno w trakcie cyklu miesiączkowego, jak i na różnych etapach naszego życia? Każda z nas zasługuje na komfort i dobre samopoczucie związane ze swoją kobiecością, niezależnie od wieku czy cyklu, warto więc zatroszczyć się o właściwe nawilżenie i regenerację okolic intymnych.

Problem braku nawilżenia na co dzień

Suchość pochwy pojawia się już u co piątej młodej kobiety, wraz z upływem lat zauważa ją u siebie coraz więcej pań, a w okresie menopauzy występuje już u co drugiej z nich¹. Ty też doświadczasz dyskomfortu wynikającego z niedostatecznego nawilżenia? Odczuwasz suchość, pieczenie i napięcie w okolicach intymnych? Dodatkowo dokucza ci dyskomfort podczas stosunku? To mogą być objawy suchości błony śluzowej pochwy, która może wystąpić u każdej kobiety. Chociaż za naturalne nawilżenie okolic intymnych odpowiadają gruczoły umieszczone w szyjce macicy, produkcja naturalnej wydzieliny może być zaburzona.

Zdrowa kobieta najczęściej odczuwa suchość pochwy w tzw. dni niepłodne, czyli po owulacji aż do wystąpienia miesiączki. Niektóre kobiety dodatkowo zauważają niedostateczne nawilżenie również w fazie przedowulacyjnej, czyli w te dni po menstruacji aż do wystąpienia owulacji. W takich sytuacjach związane jest to z cyklem miesiączkowym kobiety i naturalnymi wahaniami hormonów. Ponadto, suchość pochwy mogą odczuwać także kobiety aktywne seksualnie i stosujące antykoncepcję hormonalną (to częsty efekt uboczny tych preparatów), a także inne produkty lecznicze, w tym również antybiotyki.

Suchość może być także objawem infekcji pochwy. Jak widać, jest to problem powszechny, dlatego z taką samą skrupulatnością z jaką pielęgnuje się twarz i ciało, warto zadbać także o komfort intymny. Ważne, by kobiety pamiętały o tym, że suchość pochwy, tak jak każda dolegliwość, wymaga wsparcia w leczeniu, które bez względu na etap życia czy wiek, umożliwi nawilżenie okolic intymnych. Jest to istotne, gdyż niedostateczne nawilżenie pochwy może wywoływać dyskomfort fizyczny, zwiększać podatność na infekcje intymne, a także obniżać jakość życia, w tym wpływać niekorzystnie na życie seksualne.

Suchość pochwy podczas ciąży i karmienia piersią

Chociaż ciąża to dla wielu kobiet piękny czas, ze względu na zmiany poziomu hormonów, jakie zachodzą w organizmie, dość często wiąże się także z problemem suchości pochwy. Nierzadko jest to dolegliwość, która pozostaje z kobietą na dłużej i towarzyszy jej także w czasie laktacji. Jak to możliwe?

Wszystko za sprawą estrogenów – ich spadek powoduje ścieńczenie nabłonka pochwy, przez co zmniejsza się jego elastyczności oraz unaczynienie i w efekcie prowadzi to do spadku ilości wydzieliny i poziomu nawilżenia pochwy. Dodatkowo, przedłużający się, niski poziom estrogenów i utrzymujący się przy tym wysoki poziom prolaktyny, może powodować towarzyszące suchości pochwy objawy, takie jak bóle głowy, uderzenia gorąca i wahania nastroju.

Dlatego, chociaż kobieta po porodzie przede wszystkim realizuje się w roli mamy i często nie ma czasu, by zadbać o siebie, musi wiedzieć, że można szybko zniwelować spowodowany suchością dyskomfort. Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie okolic intymnych? W ciąży i w pierwszych miesiącach po porodzie warto stosować preparaty o bezpiecznych składach, które będą nie tylko nawilżać, ale też regenerować okolice intymne.

Suchość pochwy w okresie menopauzalnym

W okresie menopauzy w ciele kobiet zachodzi wiele zmian – jedną z nich jest powstawanie zaburzeń biocenozy pochwy, które są wynikiem spadku stężenia estrogenów w organizmie. Oprócz tego, że przyczynia się to do zaburzeń libido i powstawania częstszych infekcji pochwy, to także powoduje ścienienie nabłonka pochwy, utraty jego dawnej elastyczności oraz unaczynienia i w efekcie prowadzi do zmniejszenia ilości śluzu. W efekcie, kobieta podczas menopauzy może odczuwać suchość pochwy, wywołującą duży dyskomfort i napięcie, a także bolesne stosunki.

Te kłopotliwe dolegliwości dotyczą także Ciebie? Nie trzeba ich znosić – można zadbać o swój komfort, stosując dopasowane do potrzeb preparaty nawilżające i regenerujące błonę śluzową pochwy. Po 50. roku życia, możesz nadal cieszyć się zbliżeniami i aktywnością seksualną pomimo zmian zachodzących w ciele dojrzałej kobiety. Jest to możliwie dzięki dodatkowemu nawilżeniu pochwy przez stosowanie odpowiednich, specjalistycznych preparatów na bazie drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego.

Podsumowując

Suchość pochwy dotyczy wielu kobiet, często jest bagatelizowana, kobiety nie mają pełnej wiedzy w zakresie dostępnych rozwiązań, przez co dyskomfort może trwać nawet latami i może nie tylko obniżać jakość życia, ale prowadzić do dysfunkcji seksualnych oraz innych, poważnych konsekwencji. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o nawilżenie i odnowę błony śluzowej pochwy oraz okolic intymnych na co dzień np. stosując preparaty z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym, co pomoże wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia suchości bądź dyskomfortu spowodowanego już występującą suchością błony śluzowej pochwy na każdym etapie życia.

Kwas hialuronowy to naturalny budulec ludzkiego organizmu, który tworzy na powierzchni błony śluzowej pochwy żelową powłokę, zabezpieczając ją i umożliwiając aktywację naturalnych procesów regeneracyjnych i obronnych. W ten sposób możliwe jest przywrócenie naturalnej wilgotności, a tym samym komfortu intymnego, będącego ważnym aspektem zdrowego funkcjonowania każdej kobiety, bez względu na wiek i etap życia. Ważne by przy wyborze preparatu z kwasem hialuronowym kierować się jego jakością oraz starannie dobranym składem. Istotne jest udowodnione działanie nawilżające i skuteczność w regeneracji. Preparaty w formie globulek dopochwowych bądź żelu nie powinny zawierać w składzie hormonów, parabenów, konserwantów, środków zapachowych, olejków oraz wyciągów roślinnych.

Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie okolic intymnych?

Oto rozwiązanie – stosuj:

Mucovagin globulki z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym, które wspomagają nawilżenie i regenerację błonę śluzową pochwy. Idealne dla wszystkich kobiet posiadających problem z niedostatecznym nawilżeniem okolic intymnych, w szczególności kobiet aktywnych seksualnie, stosujących antykoncepcje, w ciąży i karmiących piersią, w czasie menopauzy, po zabiegach lub operacjach ginekologicznych. Mucovagin globulki stosuje się dopochwowo codziennie lub profilaktycznie, co trzy dni na noc.

Mucovagin żel z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym, który wykazuje również działanie nawilżające i lubrykujące (poślizgowe) jak również wspomaga regenerację błony śluzowej pochwy. Jest idealny dla kobiet, które mają problemy z niedostatecznym nawilżeniem okolic intymnych, w szczególności dla tych, dla których stosowanie globulek może być niekomfortowe, a którym zależy również na wspomaganiu nawilżenia zewnętrznych okolic intymnych. Mucovagin żel może być stosowany dopochwowo lub na zewnętrzne okolice intymne – codziennie lub profilaktycznie co trzy dni na noc.

A jak zadbać o higienę intymną na co dzień?

Stosuj:

Mucovagin fizjoemulsję z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym, do codziennej higieny intymnej dla kobiet, polecana w szczególności do pielęgnacji podczas regeneracji okolic intymnych. Fizjoemulsja to produkt bez konserwantów*, który zawiera substancje antyseptyczną. Sprawdza się w szczególności po porodzie i po zabiegach ginekologicznych.


¹ Skałba P., Guz M., Zanikowe zapalenie pochwy, Ann. Acad. Med. Siles. 2012, 66, 2, 74–78.
*Wymienionych w zał. V rozporządzenia (WE) 1223/2009.
Next article