Skip to main content
Home » Zdrowie intymne » BadaBus – proste rozwiązanie na popularyzację badań profilaktycznych
zdrowie intymne

BadaBus – proste rozwiązanie na popularyzację badań profilaktycznych

badabus
badabus

BadaBus to odpowiedź na potrzeby pacjentów, którym nie jest po drodze do tradycyjnego gabinetu lekarskiego. W Polsce w dalszym ciągu zgłaszalność kobiet i mężczyzn na badania jest zbyt mała. A przecież wczesne wykrycie choroby ratuje nasze życie.

Ida Karpińska

Prezeska Fundacji Kwiat Kobiecości

Fundacja Kwiat Kobiecości właśnie wystartowała z akcją BadaBus. Czym jest i jaki jest jej cel?

BadaBus to mobilny, profesjonalny gabinet medyczny, który dociera do każdego miejsca w Polsce. Można w nim przeprowadzić badania zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet jest to m.in. cytologia, badania genetyczne związane z rakiem piersi i jajnika, a u mężczyzn PSA, czyli badania pod kątem raka prostaty.

BadaBusa można wynająć na imprezy pracownicze w firmach, święta gminne, pikniki i imprezy dla mieszkańców mniejszych lub większych miejscowości. Badania trwają chwilę, a wyniki otrzymuje się bezpośrednio na maila. Takie akcje prozdrowotne przyczyniają się do rozpowszechniania badań profilaktycznych i postrzegania danej gminy lub firmy jako instytucji/marki dbającej o zdrowie swoich mieszkańców lub pracowników. Dodatkowo jest to oszczędność czasu – nie musimy już tracić całego dnia na dotarcie do ośrodka medycznego. Nie zapominajmy, że BadaBus to też edukacja – przed przyjazdem przekazujemy materiały edukacyjne, by pacjenci wiedzieli, dlaczego warto się badać i chętniej korzystali z gabinetu.

Dlaczego fundacja zdecydowała się na taki krok?

Inicjatywa Badabusa powstała z potrzeby serca. Doskonale wiemy, jak kluczowa jest rola profilaktyki. Niestety, w Polsce w dalszym ciągu zgłaszalność kobiet i mężczyzn na badania jest zbyt mała. A przecież wczesne wykrycie choroby ratuje nasze życie. Przykładowo: w jednej z firm na 100 przebadanych w naszym Badabusie kobiet u 10 wykryto w porę zmiany nowotworowe, z czego w 2 przypadkach skończyło się na intensywnym, onkologicznym leczeniu. Żadna osoba, u której zostaną wykryte jakiekolwiek zmiany nie jest przez nas pozostawiona sama sobie. Wspieramy ją i kierujemy do odpowiednich ośrodków.

Nasza fundacja poprzez swoje dotychczasowe działania, w tym zaproszenia na bezpłatne badania, docierała zazwyczaj do mieszkańców większych miast. BadaBus daje nam dodatkowo możliwość dotarcia nawet do najmniejszych miejscowości i stref ekonomicznych.

Jakie badania diagnostyczne można wykonać w BadaBusie? Jakie choroby dzięki niemu można wykryć?

W BadaBusie wykonujemy cytologię zwykłą/LBC, która pozwala na wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium bezobjawowym. Możliwe jest przeprowadzenie testu DNA HPV, służącego do wykrycia wirusa HPV, stwarzającego ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Wykonujemy też test połączony, czyli cytologię LBC + test HPV, dający największe szanse na rozpoznanie raka szyjki macicy. Test DNA BRCA1 oparty jest na badaniu genu BRCA1, często związanego z zachorowaniem na raka piersi i jajnika. Badanie dla mężczyzn obejmuje test PSA z krwi, wykorzystywany do wykrywania m.in. raka prostaty. W naszym BadaBusie zachowane są wszelkie standardy bezpieczeństwa. BadaBus w środku i na zewnątrz jest pokryty specjalną antywirusową, antybakteryjną powłoką ekologiczną, która dodatkowo oczyszcza powietrze.

Kto może skorzystać z BadaBusa? Jest on przeznaczony tylko dla kobiet? Czy trzeba być ubezpieczonym?

Badania dotyczą całej populacji – nie mamy tutaj ograniczeń wiekowych. Jest przeznaczony dla kobiet i mężczyzn, także tych nieubezpieczonych. Bardzo często z BadaBusa wynajętego przez firmę mogą korzystać również rodziny pracowników. Panie zachęcają do badań swoich partnerów/mężów i na odwrót. W tym przypadku jest to z pewnością łatwiejsze niż zaprowadzenie ich do tradycyjnego gabinetu lekarskiego. Z pacjentami nawiązujemy swego rodzaju relację – nie jest to tylko pobranie krwi, a serdeczna rozmowa, wsparcie. Wydaje się, że jest to bardziej intymne rozwiązanie niż udanie się do placówki medycznej.

Gdzie będziemy mogli spotkać BadaBusa? Czy jego trasa jest już zaplanowana? Czy możemy zaprosić go do swojego miasta?

Wszystkie informacje odnośnie miejsc, w których można będzie wykonać badania w BadaBusie wraz ze szczegółami akcji na bieżąco zamieszczane są na stronie internetowej cytobus.pl. Oczywiście, mamy już plany na kolejne miesiące, jednak jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, znajdziemy dogodny dla danej instytucji lub firmy termin. Wystarczy napisać do nas maila, a przygotujemy indywidualną, skrojoną na miarę ofertę.

Next article