Home » Zdrowie intymne » Jestem kobietą – badam się regularnie!
zdrowie intymne

Jestem kobietą – badam się regularnie!

Kwiat kobiecości
Kwiat kobiecości
Fot.: Katarzyna Gołąbska

Ida Karpińska

Prezes oraz Rzecznik prasowy organizacji Kwiat Kobiecości

Każda z nas powinna badać się regularnie. Jakie badania Pani zdaniem powinna wykonać każda kobieta przynajmniej raz w roku?

Moim zdaniem każda kobieta podczas wizyty u ginekologa, raz w roku powinna wykonać cytologię. Niestety w Polsce badanie to jest refundowane tylko raz na trzy lata, ale nawet podczas zwykłej wizyty w ramach NFZ, możemy poprosić swojego lekarza o wykonanie odpłatnej cytologii. Regularne badanie w kierunku raka szyjki macicy jest bardzo ważne. Wczesne wykrycie tej choroby znacznie poprawia rokowania pacjentki i daje jej szansę na całkowite wyleczenie. Dodatkowo, każda z nas powinna także wykonywać podstawowe badania krwi, USG piersi lub mammografię oraz USG jamy brzusznej. Oczywiście w przypadku osób chorujących na schorzenia przewlekłe ta lista będzie dłuższa, a lekarz prowadzący opiekujący się kobietą na pewno dokładnie przedstawi jej, w jakich odstępach czasu powinna wykonywać badania diagnostyczne.

Wspomniała Pani, że regularne wykonywanie cytologii jest niezwykle ważne. Można powiedzieć, że to badanie uratowało Pani życie.

To prawda, miałam trzydzieści parę lat, kiedy dowiedziałam się, że choruję na nowotwór. Choć od zawsze bardzo dbałam o swoje zdrowie i starałam się wykonywać regularnie badania, nie ustrzegło mnie to przed rakiem. Byłam młodą kobietą, która miała całe życie przed sobą, plany, rozwijającą się karierę i brak jakichkolwiek dolegliwości – rak był dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Na szczęście choroba została u mnie zdiagnozowana na takim etapie, w którym można było zastosować leczenie radykalne. Przeszłam długą, bardzo bolesną i wyczerpującą, nie tylko fizycznie, ale także psychicznie, terapię. Udało mi się pokonać nowotwór, ale od tego czasu apeluję do wszystkich kobiet, aby dbały o swoje zdrowie i koniecznie raz do roku wykonywały badanie cytologiczne.

Fot.: Katarzyna Gołąbska

Do udziału w najnowszej kampanii Kwiatu Kobiecości „Piękna bo zdrowa” zaprosiła Pani mężczyzn. Jaka Pani zdaniem jest ich rola w dbaniu o zdrowie kobiety?

Mężczyźni przede wszystkim powinni troszczyć się o zdrowie swoich kobiet – żon, matek oraz córek. W dzisiejszych czasach kobiety są bardzo zabiegane, na ich głowie jest wiele obowiązków – opieka nad dziećmi, dbanie o dom, a często także praca zawodowa. W natłoku tych wszystkich spraw zapominają o sobie, także o swoim zdrowiu – tu właśnie mężczyźni powinni odegrać kluczową rolę. Panowie dobrze wiedzą, że ich życie bez kobiet byłoby bardzo trudne, kobiety są fundamentem całej rodziny. Dlatego w trosce o nie, powinni przypominać im o badaniach profilaktycznych. Bo zdrowie całej rodziny jest naszą wspólną sprawą i wszyscy powinniśmy o nie zabiegać.

Finał jubileuszowej, 10. kampanii Kwiatu Kobiecości przed nami. Czy już teraz możemy zaprosić na zwieńczenie kampanii nasze czytelniczki?

Oczywiście. W dniach 11, 12 maja 2019 roku przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie powstanie specjalne miasteczko. Kobiety podczas finału naszej kampanii będą mogły wykonać badania diagnostyczne, między innymi badanie cytologiczne, porozmawiać z lekarzami i ekspertami z dziedziny zdrowia. Będą mogły także skorzystać z porad ekspertów z branży beauty, poznać producentów kosmetyków i ich produkty. Bardzo serdecznie zapraszam kobiety w każdym wieku, które chcą sprawdzić swój stan zdrowia oraz te, które mają ochotę spotkać się z innymi dziewczynami, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami. Będzie mi bardzo miło gościć was wszystkie!

Fot.: Katarzyna Gołąbska
Next article