Home » Zdrowie intymne » Seksualność Polek
zdrowie intymne

Seksualność Polek

przewrócony flakonik z małymi tabletkami w kształcie serduszek
przewrócony flakonik z małymi tabletkami w kształcie serduszek

Dla zdecydowanej większości Polek seks jest bardzo istotny, lecz na jakość życia seksualnego wpływają obowiązki życia codziennego: rola matki, żony, bycia gospodynią domową. Seksualność Polek to lustro, w którym odbijają się problemy naszego kraju, problemy rodzinne i zawodowe. Podołanie tym wszystkim zadaniom sprawia, że na koniec dnia jesteśmy po prostu zmęczone i mało zainteresowane sprawami seksu. Zmieniamy szpilki na wygodne kapcie i zabieramy się do… pracy: jutrzejszy obiad, pranie, prasowanie, sprzątanie. A kiedy możemy przytulić się już do poduszki, staramy się nie obudzić pochrapującego obok męża. Spać! – o tym tylko marzy nasz mózg.

Seksualność i pożądanie seksualne stanowi istotny aspekt życia człowieka.. Powoduje, że mamy motywacje do nawiązywania kontaktów międzyludzkich i więzi interpersonalnych. Jak pokazują badania prof. Izdebskiego 67 proc. kobiet w Polsce jest zadowolona ze swojego życia seksualnego, które wiąże z miłością do partnera seksualnego, uczuciem bliskości i wsparcia. Satysfakcja płynąca z życia seksualnego jest dla polskich kobiet gwarancją zadowolenia ze związku partnerskiego i życia rodzinnego. Współczesna Polka jest bardziej wierna swojemu partnerowi w porównaniu z Polką z roku 2005, gdzie kontakty seksualne poza stałym związkiem partnerskim miało 16 proc. kobiet, a aktualnie w 2011 roku odsetek ten zmniejszył się do 12 proc. Te dane mogą wskazywać na większe zaangażowanie w związek partnerski, ale również mogą mówić nam o większej świadomości chorób i infekcji przenoszonych drogą płciową oraz zagrożeń płynących z przygodnych związków. Statystyczna Polka w swoim życiu ma przeciętnie czterech partnerów seksualnych, a współżyje przynajmniej 1 raz w tygodniu.

Badania seksualne prowadzone wśród Polek pokazują wyraźnie, że postawy wobec seksu są bardziej otwarte niż kilka lat temu. Życie seksualne współczesnej Polki wzbogacone jest o: kontakty oralne, analne i homoseksualne. Także seks w cyberprzestrzeni, nie jest jej obcy. Mimo, iż polskie kobiety posiadają dość częste kontakty seksualne i są w większości z nich zadowolone, to jednak tempo życia wkrada się również do naszej alkowy: w porównaniu do 2005 roku zauważalne jest skrócenie czasu trwania kontaktu seksualnego z 18,4 do 13,8 minut i zwykle kochamy się po ciemku, bo wtedy, tak nam się wydaje – jesteśmy bardziej atrakcyjne. Życie seksualne Polek z roku na rok, rozpoczyna się w coraz młodszym wieku. 12-13 lat to dla wielu dziewcząt moment inicjacji seksualnej. Niestety, nadal edukacja seksualna w tym metody antykoncepcji to wiedza przekazywana ustnie, na przerwach między lekcjami, wśród rówieśniczek.

Podpierając się badaniami seksuologicznymi, dochodzimy do wniosku, iż sfera życia seksualnego Polek zmieniła się na przełomie ostatnich kilkunastu lat, lecz jednak mimo tego każda z nas – zapracowana, zabiegana dorównująca pozycją społeczną mężczyzną nadal pozostaje kobietą, która potrzebuje miłości, czułości, bliskości i wsparcia swojego partnera.

Next article