edług najnowszych badań aż 61 proc. Polaków i 50 proc. Polek cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. W szybkim tempie doganiamy więc niekwestionowanych przodowników w tej kwestii, czyli Meksyk i USA, w których 70 proc. społeczeństwa zmaga się z problemem nadmiernej masy ciała.

Otyłość to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim poważny problem zdrowotny. Od lat dietetycy bombardują nas propozycjami rozmaitych diet i sposobów na zgubienie dodatkowych kilogramów. Natomiast producenci żywności wypuszczają na rynek ciągle nowe specyfiki, których zadaniem jest wspomaganie procesu odchudzania.

Akcję odchudzającą należy rozpocząć od zmiany jadłospisu i zwiększenia aktywności fizycznej, Dobre efekty przynosi wyeliminowanie „pustych” węglowodanów i zastąpienie ich większą ilością warzyw, chudym mięsem, rybami oraz produktami z pełnego ziarna. Należy również pamiętać o piciu dużych ilości wody mineralnej oraz przynajmniej półgodzinnej dawce ruchu każdego dnia.

Silny tandem

Większość z nas miewa w ciągu dnia chęć na „coś słodkiego”. Jeżeli akurat próbujemy schudnąć, uleganie takim słabościom nie wchodzi w grę. W walce ze słodyczami pomoże nam chrom. Badania naukowe potwierdziły znaczącą rolę tego pierwiastka w procesach regulacji stężenia poziomu cukru we krwi, co dla nas oznacza brak chęci na słodkości!

Kolejnym utrapieniem tych, którzy chcą odzyskać smukła sylwetkę, jest konieczność ograniczenia ilości zjadanych pokarmów. Spożywanie dużej ilości błonnika wybawi nas z tego problemu. Błonnik, poprzez wchłanianie płynów, zwiększa swoją objętość i wypełnia żołądek powodując uczucie sytości. Dodatkowo pomaga wydalić toksyny z organizmu i obniża zły cholesterol.

Najlepsze efekty przyniesie jednoczesne wzbogacenie diety w błonnik i zażywanie preparatów z chromem. Mniejszy apetyt na słodycze i spożywanie niewielkich posiłków to gwarancja sukcesu w walce z tuszą.

Tajni pomocnicy

Większa dawka ruchu jest niezbędnym elementem każdej, skutecznej kuracji odchudzającej. Proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej możemy dodatkowo wspomóc sprawdzonymi suplementami diety. Jednym z nich jest L-karnityna, która hamuje magazynowanie tłuszczu w organiźmie, zmniejsza zapotrzebowanie na kalorie i  polepsza tolerancję na wysiłek.

Innym sprzymierzeńcem walczących z nadwagą jest zielona herbata. Jej regularne picie stabilizuje masę ciała i zapobiega ponownemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Preparaty zawierające ekstrakt z zielonej herbaty zwiększają również wydatkowanie energii i aktywują spalanie tłuszczów.

Swoją dietę warto także uzupełnić o C.L.A. – naturalny kwas tłuszczowy. Znajdziemy go w mięsie i nabiale. Jego ilości w pożywieniu są niewielkie, należy więc rozważyć jego suplementację. C.L.A. blokuje wchłanianie tłuszczu z pokarmu do komórek tłuszczowych kierując go do mięśni, gdzie następuje spalanie w celu wytworzenia energii. Według badań opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrition, C.L.A. zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej podczas snu o 14 proc.