Skip to main content
Home » Zdrowie intymne » Wysuszmy wstyd – zacznijmy mówić!
Zdrowie intymne

Wysuszmy wstyd – zacznijmy mówić!

Aga Szuścik

Edukatora ginekologiczna i onkologiczna, autorka książki „GinekoLOGICZNIE” i projektu „To się nie zdarza”, wykładowczyni akademicka, laureatka licznych nagród, prowadzi popularne konto edukacyjne na Instagramie @agaszuscik

Co czwarta Polka nie wie, że nietrzymanie moczu można wyleczyć. Opublikowano raport z ogólnopolskiego badania.

Co dziesiąta dorosła Polka doświadcza nietrzymania moczu (NTM) przynajmniej raz w tygodniu, a 25-45 proc. – sporadycznie. Choć problem ten znacząco wpływa na życie codzienne, zawodowe i intymne kobiet, wciąż pozostaje tematem tabu. Trzy badaczki – edukatorka zdrowotna Aga Szuścik oraz badaczki społeczne Katarzyna Chajbos-Walczak i Zofia Małkowicz postanowiły je przełamać i przygotowały raport „Co Polki myślą i wiedzą na temat nietrzymania moczu?”.

Publikacja zawiera też zestaw dobrych praktyk dla lekarzy, fizjoterapeutów, położnych, fundacji, dziennikarzy, edukatorów, a także praktyczne wskazówki dla kobiet, których problem może dotyczyć.

Badanie objęło reprezentatywną grupę 1100 kobiet w wieku 18-64 lata. Wyniki pokazują, że wiedza Polek na temat NTM jest niepełna – tylko co czwarta kobieta wie, że można je skutecznie leczyć, a objawy zna średnio połowa respondentek. Jedynie 10 proc. kobiet byłoby skłonnych powiedzieć o swoim problemie bliskiej osobie.

– To, co myślimy o nietrzymaniu moczu, często czerpiemy z kultury i powielanych mitów. W efekcie kobiety czują wstyd, nie szukają pomocy i nie wiedzą, że leczenie jest możliwe – mówi dr n. społ. Katarzyna Chajbos-Walczak.

Aga Szuścik (dr szt. film. Agnieszka Szuścik-Zięba), współautorka raportu i ekspertka ginekologicznego patient experience, dodaje – Polki słyszą: „po porodach to normalne”, „nic się nie da zrobić”, „to część kobiecości”. A przecież to nieprawda – NTM można leczyć, nawet w 90 proc. przypadków!

Raport zawiera analizę postaw, przekonań i wiedzy kobiet na temat NTM. Odpowiada m.in. na pytania:

  • Jak kobiety reagują na objawy NTM?
  • Czy wiedzą, że NTM jest uleczalne?
  • Czy nietrzymanie moczu budzi w nich wstyd?
  • Jakie stereotypy na temat „popuszczania” wciąż funkcjonują społecznie?

Zawarte w raporcie wnioski poparte są szczegółowymi danymi, wykresami i interpretacjami. Merytoryczne wsparcie zapewniło grono ekspertów, w tym ginekolog prof. Paweł Szymanowski oraz fizjoterapeutka uroginekologiczna Martyna Romanowska-Naimska. Patronatu honorowego udzieliło Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne.

Społeczne tabu wokół nietrzymania moczu jest nadal silne – ponad połowa uczestniczek badania uznała temat za wstydliwy. Wyniki pokazują też, że wiele kobiet traktuje popuszczanie jako naturalny element życia po porodzie lub menopauzie, a nie objaw, który można i warto leczyć. Fałszywe przekonania o skuteczności wkładek higienicznych czy suplementów oraz brak wiedzy o dostępnych formach terapii sprawiają, że wiele Polek rezygnuje z poszukiwania pomocy.

– Nasz raport to pierwszy tak kompleksowy obraz wiedzy Polek o NTM. Mamy nadzieję, że stanie się impulsem do większej otwartości i edukacji – podkreśla dr n. społ. Zofia Małkowicz.

Raport dostępny jest bezpłatnie na stronie: agaszuscik.com/raport.

Next article