Home » Ciąża i dziecko » Jak należy pielęgnować wrażliwą skórę dziecka?
Ciąża i dziecko

Jak należy pielęgnować wrażliwą skórę dziecka?

dziecko
dziecko
Prof-dr-hab-Magdalena-Czarnecka-Operacz

Prof. dr hab. Magdalena Czarnecka-Operacz

Katedra i Klinika Dermatologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Pielęgnacja skóry dziecka musi być przede wszystkim łagodna. Co ciekawe, właściwa uwzględnia nie tylko stosowanie delikatnych kosmetyków, ale też odpowiednich ubrać czy środków piorących.


W jaki sposób powinna przebiegać pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka?

Przede wszystkim należy uwzględnić, czy jest ona skórą zdrową, czy chorą. Istotne jest także to, by zwrócić uwagę na wiek dziecka, gdyż innej pielęgnacji wymaga wrażliwa skóra noworodka, innej niemowlaka, a jeszcze innej małego dziecka. Dzieje się tak dlatego, że skóra w różnym wieku ma różne potrzeby. I tak np. skóra niemowlaka jest niedojrzała, przez co jest cieńsza, bardziej delikatna, ma inne pH, jest skłonna do podrażnień i podatna na uszkodzenia, a także nie ma odporności na działanie promieni słonecznych. Z kolei skóra u 3-latka przypomina skórę dojrzałą i jest już mniej wrażliwa niż u niemowlęcia. Dlatego też jej właściwa pielęgnacja powinna uwzględnić powyższe aspekty. Jeśli skóra jest zdrowa, ale niedojrzała, czyli u noworodków i niemowląt, warto stosować do kąpieli, nawilżania i ochrony przeciwsłonecznej preparaty indywidualnie do niej dobrane. Ponadto, aby pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka była skuteczna, nie powinny one zawierać składników drażniących i alergizujących, dlatego każdorazowo przed użyciem, warto wykonać próbę alergiczną. U najmłodszych najlepiej sprawdzają się tzw. emolienty, czyli preparaty pozbawione składników, które mogą szkodzić skórze.

Jakie działania możemy podjąć, aby minimalizować ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej?

Bardzo często rodzice nie zdają sobie sprawy, że na skórę dziecka wpływ mają nie tylko kosmetyki, ale także zakładane ubranka, a nawet preparaty, w których je pierzemy. Dlatego, by minimalizować ryzyko alergii kontaktowej, należy pamiętać, że proszki i inne środki wnikają głęboko w ich włókna. Tym samym, by uniknąć negatywnego wpływu na skórę, zaleca się kilkukrotne płukanie ubranek dziecięcych. Ponadto warto wybierać środki piorące delikatne, przeznaczone do skóry maluchów, najlepiej bezzapachowe oraz bez zbędnych zmiękczaczy i substancji, które stosuje się w proszkach lub płynach do prania dla dorosłych.

Jakie są najważniejsze zalecenia względem prawidłowej pielęgnacji skóry wrażliwej i alergicznej dziecka?

Istotne jest stosowanie delikatnych produktów do kąpieli, w tym emolientów. Przy czym, jeśli to skóra z AZS, warto pamiętać, że kąpiel nigdy nie będzie dla maluszka kojąca, dlatego trzeba ją maksymalnie skrócić. Ponadto trzeba mieć na uwadze to, że jeśli skóra jest zmieniona, kąpiel codzienna nie jest wskazana. Po niej konieczne jest nawilżenie skóry dziecka, jednak w przypadku skóry wrażliwej i alergicznej muszą to być specjalistyczne preparaty, zalecone przez lekarza. Stosuje się je zwykle 2-3 razy w ciągu dnia.

Jakiego rodzaju produkty powinni wybierać rodzice przy występowaniu uciążliwego dla dziecka np. silnego uczucia świądu?

Świąd skóry, podobnie jak ból i stan zapalny, to sygnał, że coś dzieje się w organizmie i należy sprawdzić, gdzie leży tego przyczyna. Dlatego uważam, że w takiej sytuacji faktyczną pomoc w doborze właściwego emolientu, ale co ważniejsze w znalezieniu przyczyny, jest w stanie zaoferować tylko specjalista, czyli w tym przypadku np. dermatolog lub lekarz rodzinny. Nie polecam eksperymentowania i poszukiwania dermokosmetyków na własną rękę, gdyż obecnie istnieje wiele produktów, które w nazwach posiadają słowa takie jak „hipoalergiczne” czy „przeciwświądowe”, a w rzeczywistości nie są skuteczne. A mało kto wie, że mamy aż 240 alergicznych objawów skórnych. Dlatego według mnie tylko specjalista może sobie z nimi poradzić.

Next article