Home » Ciąża i dziecko » Jak zadbać o elastyczność krocza przed porodem i jego regenerację w połogu?
Ciąża i dziecko

Jak zadbać o elastyczność krocza przed porodem i jego regenerację w połogu?

mucovagin-kobiet-przed-porodem
mucovagin-kobiet-przed-porodem

Aby poród przebiegł pomyślnie, a połóg nie był obarczony jego przykrymi konsekwencjami, warto zwrócić uwagę na właściwe przygotowanie do narodzin dziecka, a także poznać sposoby na szybką regenerację okolic intymnych po tym wydarzeniu.

Dlaczego przygotowanie do porodu jest tak istotne?

Właściwe przygotowanie do porodu jest kluczowe, gdyż wpływa zarówno na jego przebieg, jak i chroni przed jego negatywnymi konsekwencjami. Istotne jest, by już w ciąży kobieta zadbała między innymi o wzmocnienie mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla, a także uelastycznienie tkanek krocza. Dzięki temu ciężarna skutecznie zmniejszy ryzyko pęknięcia krocza oraz zminimalizuje potrzebę wykonania jego nacięcia. Trzeba podkreślić, że zarówno pęknięcie krocza, jak i nacięcie mogą powodować wiele dotkliwych dolegliwości, w tym między innymi ból, drętwienie i silny obrzęk okolic intymnych, a także zwiększają ryzyko nietrzymania moczu i stolca. Jednak nie musi się to wydarzyć – wystarczy, że już w czasie ciąży kobieta wprowadzi do swojej rutyny kilka elementów.

Pierwszym z nich są ćwiczenia mięśni Kegla, które polegają na napinaniu mięśni dna miednicy (bez napinania mięśni pośladków i brzucha). Na uelastycznienie okolic intymnych pozytywnie wpływają także inne ćwiczenia fizyczne, w tym np. pilates. – Ćwiczenia te są kolejną z polecanych form ruchu w trakcie ciąży. Pilates działa uspokajająco i umożliwia kontrolowane rozciąganie mięśni oraz pracę nad ich świadomym rozluźnieniem i napięciem. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop*. Oprócz tych aktywności, warto zdecydować się także na 5-10-minutowy masaż krocza, który uelastycznia i rozluźnia okolice pochwy, masaż można rozpocząć od 34. tygodnia ciąży po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Aby wzmocnić efekt masażu, można zastosować żele polecane przez specjalistów dla kobiet w ciąży, które nie tylko będą go ułatwiać, ale również, jeśli zawierają np. drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy, mają właściwości silnie nawilżające i uelastyczniające.

Wsparcie gojenia i regeneracji pochwy oraz krocza po porodzie

Wsparcie gojenia i regeneracji pochwy oraz krocza po porodzie odgrywają istotną rolę w połogu. Jest to szczególnie ważne, gdy np. noworodek miał większą niż standardowa masę ciała, krocze było nacięte lub doszło do jego pęknięcia, a także gdy poród był zabiegowy lub została przedłużona druga faza porodu. Aby szybciej poprawić komfort intymny, warto korzystać z preparatu w formie żelu z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym. Jego stosowanie ułatwia leczenie i gojenie się ran po porodzie, łagodzenie stanów zapalnych, a także wspomaga procesy regeneracji błony śluzowej pochwy i okolic intymnych. Dzięki temu kobieta może skutecznie przyspieszyć rekonwalescencję i szybko pozbyć się dyskomfortu. W efekcie stosowanie preparatu pomaga również odzyskać elastyczność i przywraca naturalną wilgotność pochwy, przez co ułatwia kontakty intymne.

Specjalistyczna higiena intymna po porodzie

Kobieta po porodzie powinna pamiętać, by podmywać się po każdej wizycie w toalecie. W tym celu warto korzystać ze sprawdzonych preparatów o potwierdzonym bezpieczeństwie do higieny intymnej, najlepiej dedykowanych dla kobiet w trakcie połogu i po zabiegach ginekologicznych. Sprawdzą się np. preparaty z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym, który wspiera procesy regeneracji oraz ma właściwości silnie nawilżające. – Kwas hialuronowy działa pozytywnie na skórę poprzez zmniejszenie pooperacyjnych odczynów przekrwiennych i przyspieszenie regeneracji okolic intymnych – podkreśla prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta**. Stosowane emulsje do higieny intymnej dobrze jakby zawierały w składzie substancje, takie jak pantenol i alantoina (łagodzą podrażnienia i wspomagają procesy regeneracji), kwas mlekowy (utrzymuje właściwe pH okolic intymnych, co sprzyja odbudowie naturalnej flory bakteryjnej) oraz gliceryna (poprawia elastyczność i reguluje procesy prawidłowej odnowy okolic intymnych). Aby uniknąć powikłań oraz przyspieszyć regenerację krocza po porodzie, warto wybierać kąpiel pod prysznicem zamiast w wannie. Do tego zaleca się, by kobieta po porodzie do wycierania stosowała jednorazowy ręcznik, a także zaprzestała stosowania myjek, które mogą być siedliskiem bakterii. Dzięki tym działaniom można w sposób naturalny uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji oraz powrócić do pełnej sprawności i w pełni cieszyć się macierzyństwem.


*Kierownik Zakładu Patologii Ciąży, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
**Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Źródła:
Drosdzol-Cop A., Znaczenie aktywności fizycznej u kobiet w ciąży wraz z zestawem proponowanych ćwiczeń na każdy z trzech trymestrów ciąży, Forum Położnictwa i Ginekologii, nr 43, 2018. Bizoń M., Zielińska A, Sawicki W., Rola kwasu hialuronowego w ginekologii, Zakażenia XXI wieku 2018;1(3):121–124. doi: 10.31350/zakazenia/2018/3/ZZ2018020. Drosdzol-Cop A., Skrzypulec-Plinta V., Sieradzka P., Pilarska J., Matonóg A., Kwas hialuronowy jako alternatywa dla menopauzalnej terapii hormonalnej w leczeniu suchości pochwy, Forum Położnictwa i Ginekologii, nr 43, 2018.
Next article