Skip to main content
Home » Ciąża i dziecko » Pandemia koronawirusa a ciąża
Ciąża i dziecko

Pandemia koronawirusa a ciąża

Ciąża-w-czasie-covidu
Ciąża-w-czasie-covidu

Dr hab. n. med. Tadeusz Issat, Prof. IMID

Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka

Pandemia koronawirusa dotknęła większości aspektów naszego życia – ciąża i poród są jednymi z nich. Ograniczenie odwiedzin czy zakaz porodów rodzinnych to niektóre z ograniczeń, które zostały wprowadzone w szpitalach położniczych na początku pandemii koronawirusa, ale np. porody rodzinne zostały ponownie przywrócone w większości placówek położniczych.

Kobieta w ciąży powinna stosować się do zaleceń służb sanitarnych – częste mycie rąk, noszenie maseczki i unikanie zatłoczonych miejsc. W przypadku wizyty u lekarza czy w szpitalu należy stosować się również do zasad obowiązujących w placówce, takich jak wypełnienie ankiety epidemiologicznej czy poddanie się pomiarowi temperatury ciała. Niektóre szpitale przed przyjęciem na oddział wymagają przedstawienia aktualnego wyniku badania pod kątem aktywnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2, ale nie jest to powszechne i obowiązkowe.

Zdarzały się przypadki, gdy zatajono informacje o kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem – jest to niezwykle nieodpowiedzialne zachowanie, które naraża pacjentów szpitala, często o obniżonej odporności, na pogorszenie stanu zdrowia oraz personel medyczny, którego odesłanie na kwarantannę paraliżuje pracę szpitala. Podkreślmy, że szpitale jednoimienne mają oddziały położnicze, przystosowane do opieki nad ciężarną w bezpieczny sposób dla każdej ze strony.

W przypadku podejrzenia u kobiety rodzącej zakażenia koronawirusem stosuje się zalecenia Konsultantów Krajowych ds. Ginekologii i Neonatologii – przeniesienie pacjentki do izolowanej sali porodowej, wykonanie testu i w zależności od jego wyniku, dalsze postępowanie.

Doniesienia naukowe nie wskazują na przezłożyskową transmisję wirusa, stąd w przypadku zakażenia, jeśli nie ma pozostałych wskazań, nie wywołuje się porodu przedwcześnie a zdrowie dziecka nie jest zagrożone. Mama pozostaje pod ciągłą opieką lekarzy w szpitalu jednoimiennym, dzięki czemu w przypadku pogorszenia stanu zdrowia reakcja jest szybka. Jednak w przypadku potwierdzenia zakażenia u ciężarnej przy braku innych objawów, gdy nie wymaga ona hospitalizacji np. z powodu niewydolności oddechowej nie ma wskazań do izolacji pacjentki w oddziale perinatologii szpitala jednoimiennego. Zalecane jest postępowanie takie jak w przypadku innych osób z dodatnim wynikiem, czyli izolacja w domu.

Pamiętajmy również o zachowaniu obowiązujących zasad po wyjściu ze szpitala. Po przyjściu do domu myjmy ręce sobie i dzieciom, starajmy się nie dotykać twarzy, unikajmy zatłoczonych miejsc, a jeśli się w takim znajdziemy, trzymajmy dystans. Nośmy maseczki, które ograniczają rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Zalecenia służb sanitarnych świetnie sprawdzają się również, gdy chcemy uchronić się przed zachorowaniem na grypę. Dodatkowo wzmacniajmy organizm poprzez higieniczny tryb życia, na który składa się zdrowa dieta bogata w owoce i warzywa, wprowadzenie aktywności fizycznej w plan każdego dnia oraz odpowiednia ilość snu, u dorosłych ok. 8 godzin na dobę, u dzieci nawet 14-16 godzin na dobę w zależności od wieku. Dzięki obostrzeniom związanym z pandemią koronawirusa w tym roku było zdecydowanie mniej przypadków grypy niż w latach ubiegłych. Przed grypą świetnie chroni również szczepionka dostępna dla dzieci i dorosłych. Dzięki zaszczepieniu nasz organizm będzie lepiej przygotowany do walki z infekcją i albo zwalczy ją na wczesnym etapie, albo jej przebieg będzie lżejszy.

Powrót do szkół i biur będzie się wiązał z wieloma obostrzeniami. Zachowanie spokoju, prowadzenie zdrowego stylu życia i stosowanie się do zaleceń to recepta na zdrowie.

Next article