Home » Sławne Polki o zdrowiu » Kobiecość odzyskana
Sławne Polki o zdrowiu

Kobiecość odzyskana

Kobiecość
Kobiecość

Agata Młynarska

Prowadzącą program dokumentalny „Bez tabu. Epidemia próchnicy” w TVN Style oraz program „Włącz zdrowie” w Discovery Life.

Życie każdego z nas doświadcza. Najważniejsze, by doświadczenia nie przygniotły nas swoim ciężarem. Najprostsze, a zarazem najtrudniejsze, to przekuć je w naszą siłę, radość i chęć do życia.

Stereotyp twój wróg

Każdej kobiecie najtrudniej zmierzyć się ze stereotypami, w jakich tkwimy od dziecka. A czasy się ostro zmieniły. Nie możemy się bez refleksji poddawać. Trudno dziś liczyć, że książę na białym koniu zaopiekuje się nami całe życie. Ponad połowa małżeństw się rozpada. Nie stać nas już na bycie wyłącznie matkami Polkami. Samodzielność myślenia i postępowania – na tym możemy budować swoją siłę. A przede wszystkim – uwierzmy we własną wartość!

Każda z nas może w życiu osiągnąć wiele. Kobietami jesteśmy całe życie, ale we własną kobiecość musimy wierzyć i o nią dbać. W każdym wieku jesteśmy atrakcyjne, o ile same tego chcemy. Nie potrzebujemy również do tego ogromnych pieniędzy. Tu możemy się wykazać zaradnością i kreatywnością, a przy okazji czegoś się na uczymy – na przykład szyć lub dziergać. Jeżeli chcemy wybrać się do spa czy kosmetyczki, poprośmy rodzinę i przyjaciół – mogą się zrzucić, a nam niepotrzebny w końcu kolejny komplet szklanek, czy toster.

Zdrowie i uroda – sukces murowany

Czasy mamy ciężkie. Kryzys, bezrobocie, konkurencja na rynku pracy, powodują zanikanie szacunku do siebie i drugiego człowieka. Depresja, stres, brak kondycji, szarość życia codziennego, nie podbudują naszego zdrowia. Warto zacząć od przyjrzenia się diecie. Oczywiście, nie ma diet cudów, a środki farmakologiczne – na to trzeba mieć końskie zdrowie. Wystarczy, że wyeliminujemy kilka niepotrzebnych składników, posiłki jadamy regularnie, a wszystko to opieramy na chęci. Organizm szybko się przyzwyczai, a my momentalnie zaczniemy czuć się lepiej. Do tego obowiązkowo jakiś ruch. Ja trzy razy w tygodniu uprawiam nordic walking i jogę oddechu. Możliwości jest bez liku – poszperajmy w internecie.

Do tego przynajmniej raz w roku badania. Zaczynamy od internisty. Ginekolog i cytologia. Dalej – różne USG i mammografia (jeśli już mamy koło 40.). Jeszcze badania krwi – hormony i endokrynolog, to dla kobiet super ważne. No i dentysta. Zęby to nie tylko wygląd, ich stan znacząco wpływa na nasze zdrowie. W każdym wieku możemy wyglądać pięknie, nie możemy tylko zapominać o rozsądku. W końcu czterdziestolatka nie będzie wyglądać na dwadzieścia. Ale może być równie atrakcyjna. Ja korzystam z mezoterapii, pilingów i innych nieinwazyjnych zabiegów. To w zupełności wystarczy. Na cellulitis najlepsza jest gimnastyka. Chirurgia plastyczna jest droga i inwazyjna. Nie dajmy się skusić drodze na skróty. Chodzenie na łatwiznę – to broń obosieczna. Może źle wpłynąć na naszą psychikę. A zły stan ducha nie pomoże organizmowi w utrzymaniu zdrowia.

Coś dla ducha

Stres, depresja, niskie poczucie wartości. Z tym uporać się trudniej, ale jest to wykonalne. Oczywiście, terapia jest pomocna, ale nie zawsze mamy na nią czas i pieniądze. W wielu miejscach w Polsce znajdziemy różne grupy wparcia – z takiej potrzeby właśnie powstały Kluby ONA. Jest jeszcze internet – tu też znajdziemy wiele wartościowych porad i grup wsparcia.

To, że my kochamy, nie znaczy, że będziemy kochane i szanowane. Do tego przykre sytuacje, wypadki, zdrady, przemoc czy alkoholizm partnera, wpływają na nas negatywnie. Jako ofiary jesteśmy współuzależnione, a z tym trudno walczyć samemu. Pomoc zawsze się znajdziemy – trzeba tylko chcieć. Potrzebujemy zwłaszcza nauki stawiania granic w pracy, w domu, w miłości. Nasza osobowość może przyjąć realne kształty. I to my i nasza wola będziemy kreować siebie, a nie oczekiwania innych i stereotypy. Wiara w siebie jest naszym największym skarbem.

Wiesz, że możesz

Każda z nas może osiągnąć wiele, musi tylko w to uwierzyć. Pieniądze nie są przeszkodą, nie zasłaniajmy się ich brakiem. One zawsze się znajdują – wystarczy poszukać, popytać, poprosić. Poczucie bezsilności to straszna broń, którą niszczymy przede wszystkim siebie same. Posłuchajmy własnych intuicji, a z pewnością będziemy wiedzieć, czego w życiu chcemy.

Jeśli wierzysz w siebie i wiesz czego już chcesz – możesz osiągnąć wszystko. Nawet to, w co sama jeszcze nie wierzysz, że możesz. Od problemów nie uciekniemy, ale możemy sobie z nimi poradzić. Spełnimy marzenia, postawimy sobie nowe wyzwania. Zadbamy o zdrowie i urodę. Chciejmy chcieć, a reszta się sama znajdzie.

Next article