Home » Zdrowa w każdym wieku » Dlaczego warto sięgać po suplementacje?
Zdrowa w każdym wieku

Dlaczego warto sięgać po suplementacje?

Zdarza się, że stosowana dieta nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie na wybrane składniki odżywcze. Aby zapobiec niedoborom, w niektórych przypadkach warto sięgnąć po wieloskładnikową suplementację, która może korzystnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu oraz poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci.

Lek. Aleksandra Znajewska-Pander

Specjalista dermatolog, Katedra Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej w Olsztynie

Z jakimi niedoborami zmagają się najczęściej Polki? Czym są spowodowane?

W swojej praktyce w trakcie diagnostyki problemów związanych z chorobami skóry i jej przydatków, tj. włosów i paznokci, spotykam się z niedoborem witaminy D oraz witamin z grupy B, a także składników mineralnych, takich jak żelazo, cynk czy selen.

Niedobory składników mineralnych związane są z wiekiem pacjentów, z towarzyszącymi im chorobami przewlekłymi oraz stosowaną dietą. Braki mogą dotyczyć przede wszystkim osób, które stosują diety z ograniczeniami bądź diety eliminujące niektóre składniki pokarmowe. Szczególną grupę stanowią kobiety po menopauzie oraz w ciąży. Ryzyko niedoborów może także dotyczyć osób z zaburzeniami wchłaniania, stosujących leki czy nadużywających alkohol.

Jak niedobór biotyny wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci?

Biotyna należy do witamin z grupy B i powszechnie występuje w żywności zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. W przypadku długotrwałego niedoboru biotyny może wystąpić łojotok oraz przetłuszczanie się skóry. Dodatkowo może wystąpić zmiana zabarwienia skóry, która staje się szara. Dochodzi także do wypadania włosów lub pogorszenia ich kondycji, w tym zmniejszenia grubości i sprężystości, a także do rozdwajania się i wiotkości płytek paznokciowych. Należy pamiętać, że suplementy stanowią uzupełnienie naszej diety, a ich nieracjonalne stosowanie może powodować działania niepożądane.

Dlaczego kobiety powinny suplementować żelazo, cynk i selen? Jaki jest ich wpływ na zdrowie kobiety?

Żelazo, cynk i selen to pierwiastki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, wpływające również na kondycję naszej skóry i włosów. Zdarza się, że dieta złożona z dobrze dobranych, z żywieniowego punktu widzenia, produktów nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie na wybrane składniki odżywcze. Dlatego, aby zapobiec niedoborom, w niektórych przypadkach warto sięgnąć po suplementację. Dla przykładu, w krajach europejskich, w tym w Polsce, występują częste niedobory selenu, ponieważ zawartość tego pierwiastka w środowisku jest niedostateczna. Jego zawartość w diecie może być niewystarczająca do pokrycia dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek, dlatego zaleca się jego dodatkową suplementację.

Niedobór żelaza powoduje niedokrwistość i objawia się osłabieniem, sennością, bladością skóry i spojówek, biegunką, zajadami w kącikach ust. Cynk także jest pierwiastkiem niezbędnym do utrzymania zdrowej skóry. Jego niedobór osłabia czynność układu immunologicznego skóry, co prowadzi do alergii i wystąpienia dermatoz. Pierwiastek ten przyśpiesza gojenie się ran i zwiększa odporność na zakażenia. Pozytywnie wpływa na metabolizm kolagenu, odpowiada za wzrost włosów oraz paznokci.

Jaka jest kluczowa rola wieloskładnikowej suplementacji w kontekście zdrowych włosów, skóry i paznokci?

Preparaty wieloskładnikowe wykazują wielokierunkowe działanie na określony problem. Ważne jest, aby w składzie suplementów znalazły się związki, które faktycznie mogą wywołać taką poprawę i były w odpowiednich dawkach pokrywających dobowe zapotrzebowanie. Oczywiście, aby suplementacja przynosiła oczekiwane efekty, należy wraz z nią starać się korygować złe nawyki żywieniowe oraz styl życia (ciągły stres, brak snu, nieregularne posiłki, stosowanie używek).


Next article