Home » Zdrowa w każdym wieku » Łagodzenie objawów menopauzy
Zdrowa w każdym wieku

Łagodzenie objawów menopauzy

objawy
objawy

Dr n. med. Małgorzata Bińkowska

Specjalista w dziedzinie położnictwa, ginekologii i endokrynologii, doktor nauk medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu w Rzymie „La Sapienza”, II Klinika Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

Kiedy pacjentka w trakcie menopauzy powinna udać się do lekarza? Jakie nietypowe objawy powinny ją do tego skłonić?

Kontrolna wizyta u lekarza zalecana jest raz w roku, niezależnie od wieku i samopoczucia kobiety. Menopauza jest poprzedzona różnie długo trwającym okresem dyskretnych, a z czasem coraz bardziej wyraźnych objawów niedoboru hormonów – najpierw tylko progesteronu, z upływem kilku lat również estrogenów.

Uważa się, że nawet jeśli cykle są jeszcze mniej więcej regularne, to o niedoborach hormonalnych świadczy występowanie trzech z podanych niżej dziewięciu objawów:

  • wyraźne zmiany obfitości i/lub czasu trwania miesiączek,
  • skrócenie cykli,
  • okresowa tkliwość i obrzmienie piersi, które wcześniej nie występowały,
  • budzenie się nocą, jeśli sen dotychczas był prawidłowy,
  • pojawienie się kurczy mięśni,
  • sporadyczne pocenie się nocą, zwłaszcza przed wystąpieniem miesiączki,
  • pojawienie się lub nasilenie migren,
  • nowe lub nasilone wahania nastroju,
  • wzrost wagi bez zmiany diety i aktywności fizycznej.

Kolejnym objawem może być wypadnięcie jednej miesiączki, a więc cykl trwający ponad 60 dni.

Jednym ze sposobów łagodzenia objawów przekwitania jest hormonalna terapia zastępcza. Jakie są jej wady i zalety?

Hormonalna terapia menopauzy jest najskuteczniejszą metodą likwidacji objawów wynikających z niedoboru estrogenów. 80 proc. kobiet odczuwa uderzenia gorąca, czyli gwałtowne, niekontrolowane fale ciepła rozchodzące się po szyi, karku i głowie, którym towarzyszy silne pocenie, często nasilone nocą. Objawy te trwają średnio ponad 7 lat! Część kobiet zaczyna mieć problemy ze snem, najczęściej polegające na budzeniu się nocą i trudnościach z ponownym zaśnięciem. U wielu kobiet występują wahania nastroju, płaczliwość, drażliwość, nerwowość nieadekwatna do sytuacji. Niektóre kobiety skarżą się na problemy z koncentracją uwagi i świeżą pamięcią.

Z kolei u innych pierwszym wyraźnym objawem są kołatania serca oraz skoki ciśnienia tętniczego. Zdaniem ekspertów, zarówno Międzynarodowego Towarzystwa Menopauzy, jak i Pólnocnoamerykańskiego Towarzystwa Menopauzy, złotym standardem leczenia jest hormonalna terapia menopauzy, nazywana również terapią zastępczą. Warunkiem jej stosowania jest brak przeciwwskazań medycznych, które występują u 10-15 proc. kobiet oraz wczesne rozpoczęcie terapii – najlepiej w okresie okołomenopauzalnym, maksymalnie do 10 lat po menopauzie.

Wreszcie, z upływem lat od menopauzy, coraz więcej kobiet odczuwa objawy braku hormonów w układzie moczowo-płciowym. Nasila się suchość, pieczenie i dyskomfort w pochwie, pojawiają się nagłe parcia na mocz, skłonność do stanów zapalnych pęcherza moczowego czy pochwy. Miejscowa terapia hormonalna, czyli dopochwowe podawanie DHEA (dehydroepiandrosteronu) lub estrogenu, znosi te uciążliwe i obniżające jakość życia objawy. Tę terapię może stosować zdecydowana większość kobiet.

Dobrze dobrana terapia hormonalna jest bezpieczna i skuteczna. Wymaga okresowej kontroli lekarskiej oraz wykonywania badań kontrolnych, ale to tylko służy zachowaniu zdrowia i wczesnemu wykrywaniu chorób, które mają prawo wystąpić wraz z upływem lat.

Co w przypadku, kiedy nie możemy skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej? Jakie są alternatywne sposoby łagodzenia objawów?

W farmakologicznym leczeniu niektórych objawów menopauzy mogą być przydatne wybrane leki przeciwdepresyjne. Potwierdzoną skuteczność mają: terapia behawioralno-poznawcza, treningi uważności, joga i kliniczna hipnoza.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich suplementów diety w łagodzeniu objawów menopauzy?

W każdej aptece półki uginają się od preparatów suplementów, które mają likwidować różne objawy menopauzy. Podobno jest ich ponad sto. Tylko pięć z nich ma potwierdzoną w badaniach klinicznych skuteczność łagodzenia objawów menopauzalnych oraz bezpieczeństwo – te są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy.

Next article