Skip to main content
Home » Zdrowa w każdym wieku » Najpierw zadbaj o siebie
zdrowa w każdym wieku

Najpierw zadbaj o siebie

Patrycja Załug
Patrycja Załug

Patrycja Załug

Trenerka kobiecej pewności siebie, autorka nowo wydanej książki „Najpierw zadbaj o siebie” (Wyd. Edipresse Książki), autorka bloga www.codzienniepewnasiebie.pl

Jak zacząć świadomie dbać o swoje potrzeby?

Najważniejsza jest właśnie świadomość. Przede wszystkim potrzebujemy dać sobie prawo do tego, że my też jesteśmy ważne. Tak samo jak nasze dzieci, mąż, dom, praca. To podstawa. Drugim krokiem jest to, aby zacząć zwracać większa uwagę jak się czujemy każdego dnia. Czy jesteśmy szczęśliwe? Czy czujemy harmonię w relacjach? Czy często odczuwamy frustrację, a jeśli tak, to czego ona dotyczy? To pomoże nam sobie uświadomić w jakich obszarach życia zaniedbujemy siebie. I kolejnym krokiem jest codzienne zadbanie o siebie. W mojej najnowszej książce polecam jedną prostą praktykę, która pomaga bardzo szybko złapać lepszy kontakt ze swoimi potrzebami. Wystarczy, że kobieta przez 7 kolejnych dni, 7 razy dziennie zatrzyma się na 1 minutę i zapyta siebie czego potrzebuje w danej chwili i jeśli tylko to możliwe, od razu to sobie da, zaczynając od prostych potrzeb jak jedzenie i picie, po te głębsze jak rozmowa z bliską osobą. To proste ćwiczenie sprawi, że kobieta złapie lepszy kontakt ze swoimi potrzebami i zacznie tworzyć nawyk zwracania uwagi na swoje potrzeby i ich zaspokajania.

Od czego należy zacząć, aby móc poczuć się pewnie, w życiu i w biznesie?

Wszystko zaczyna się od tego, co myślimy o sobie. Jeśli kobieta jest bardzo krytyczna wobec siebie (a jak pokazują badania Pentor Research International Polki są jednymi z najbardziej samokrytycznych kobiet na świecie), wtedy czuje się mniej pewnie. Ta wewnętrzna krytyka działa dokładnie tak samo jak zewnętrzna. Podcina skrzydła i sprawia, że mniej wierzymy w siebie. Dlatego najważniejsze jest, aby kobiety uczyły się siebie doceniać – i to każdego dnia – za wszystko co robią dobrze. Miałam osobistą przyjemność pracy z ponad 2000 tysiącami kobiet i widzę, że Polki są wspaniałe, tylko trudno jest im w to uwierzyć. Taka praktyka codziennego doceniania siebie pomoże im zacząć patrzeć na siebie znacznie bardziej życzliwie i poczuć się pewniej.

Czy uważa Pani, że w biznes warto wchodzić dla pasji? Jak ważna przy podjęciu tej decyzji jest samorealizacja?

Chęć samorealizacji to jedna z naszych kluczowych potrzeb. Na co dzień pomagam kobietom tworzyć i zakładać biznesy oparte na ich autentycznych pasjach. Kiedy robimy coś, co ma dla nas sens, rozkwitamy. Mamy poczucie wpływu, czujemy, że robimy coś co jest ważne. To daje ogromną satysfakcję.

Czy sukces można odnieść samemu czy tylko we współpracy z innymi ludźmi? Czy można wspólnie z innymi realizować swoje cele?

Myślę, że za sukcesem każdego człowieka stoi wiele innych osób. Na przykład to, że odnoszę sukcesy jako trenerka i pisarka jest możliwe dzięki dziesiątkom tysięcy kobiet, które wspierają moją pracę i z niej korzystają. Ludzie sukcesu często podkreślają, ze już w momencie wyznaczania sobie celu warto jest myśleć o tym, kto nam w tym pomoże. Partnerzy biznesowi, współpracownicy, klienci – to dzięki nim, to co sobie wymarzymy staje się możliwe.

W swojej nowej książce „Najpierw zadbaj o siebie” pisze Pani o tym jak zacząć odważnie komunikować swoje prawdziwe uczucia i potrzeby. W jaki sposób powinniśmy uczyć się zdrowej miłości do siebie?

Spoglądając na siebie choć odrobinę życzliwiej. Ostatnio miałam poruszającą sesję z kobietą, która była bardzo krytyczna wobec siebie, ale nie była tego świadoma. Była w szoku, kiedy uświadomiła sobie co do siebie mówi w myślach i jak negatywnie to nią wpływa. Następnego dnia napisała: obudziłam się rano i pierwszy raz w życiu poczułam, że mogę siebie kochać. To przebudzenie, którego potrzebuje bardzo wiele kobiet, a ja kocham je w tym wspierać. Właśnie dlatego napisałam tę książkę. Jest tam aż 28 praktyk rozwojowych, które pomagają świadomie wybrać siebie i swoje szczęście.

Next article