Home » Zdrowa w każdym wieku » Rak płuca? Ja? To niemożliwe…
Zdrowa w każdym wieku

Rak płuca? Ja? To niemożliwe…

Aleksandra Wilk

Dyrektor, Sekcja Raka Płuca, Fundacja „To się Leczy”

Marek Kustosz

Prezes Zarządu Fundacji „To się Leczy”

Przecież ta choroba dotyka tylko starszych, wieloletnich palaczy papierosów? Otóz nie! Coraz częściej chorują młodsze osoby, nawet pomiędzy 25-35 rokiem życia, w tym również nigdy nie palące.

Rak płuca nie boli i przez wiele lat może się rozwijać bezobjawowo. Czasem daje objawy mogące sugerować inne schorzenia, nie kojarzące się nam w ogóle z chorobą nowotworową. Dlatego należy zdecydowanie obserwować swój organizm zachowując tzw. „czujność onkologiczną” i od razu reagować, jeśli zacznie wysyłać nam niepokojące sygnały.

Zachorowalność i śmiertelność z powodu raka płuca wśród kobiet znacząco wzrosły, przewyższając wskaźnik śmiertelności w raku piersi. Rak płuca według najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów to najczęstsza przyczyna zgonów z powodu nowotworu wśród Polek i Polaków.

Szacuje się, że około 85 proc. przypadków zachorowań związane jest z paleniem papierosów, podczas gdy pozostałe 15 proc. wynika z uwarunkowań genetycznych (z innych przyczyn – np. genetycznych, środowiskowych). W przypadku występowania tej choroby w rodzinie, zaleca się wizytę w poradni genetycznej, w celu oceny ryzyka możliwości wystąpienia dziedzicznych mutacji predysponujących do nowotworów. Według danych NFZ liczba zachorowań na raka płuca wynosi około 21-23 tys. rocznie. W Polsce we wczesnej fazie diagnozuje się zaledwie 20 proc. przypadków. A czas tutaj jest najważniejszy bo wcześniejsze wykrycie daje szanse na życie.

Dlaczego wzrasta liczba kobiet dotkniętych rakiem płuca? Jakie są tego przyczyny?

Niestety coraz więcej kobiet pali. Niebezpieczeństwo stanowi nie tylko aktywne palenie, ale także bierny kontakt z dymem papierosowym. Przebywanie w otoczeniu palących osób może również prowadzić do rozwoju tej choroby. Głośno wyrażajmy swój sprzeciw, jeśli ktoś pali przy nas. To nie jest fanaberia to jest realne trucie nas kancerogennym i śmiertelnym dymem.

Jakie są objawy raka płuca i czy można go wcześniej wykryć?

W większości przypadków rak płuca rozwija się bezobjawowo, co może spowodować uśpienie naszej czujności. Świadomość społeczna na temat tej choroby nadal pozostaje zbyt niska. Co zatem powinno nas zaniepokoić? Należy zwracać uwagę m.in. na takie objawy jak: kaszel, znaczna utrata wagi, duszności, częste i powtarzające się infekcje dróg oddechowych, nocne poty, bóle kości (szczególnie w okolicach barku, żeber, uda lub kręgosłupa). Nawet wówczas dążyć do poznania przyczyny tych dolegliwości, gdyż mogą one wskazywać na rozwój choroby nowotworowej w naszym organizmie. Osoby, które palą lub rzuciły palenie, szczególnie powinny zwrócić uwagę na kaszel. Jeśli utrzymuje się on dłużej niż 3 tygodnie konieczna jest konsultacja lekarska. Alarmujące powinny być także objawy krwioplucia.

W przypadku nowotworów płuca liczy się CZAS. Dlatego dobrze wiedzieć, iż od października 2022 roku lekarz rodzinny, w przypadku nieprawidłowego wyniku RTG płuc, ma możliwość zlecenia tomografii komputerowej klatki piersiowej. Ma to istotny wpływ na przyspieszenie procesu diagnostyki pod kątem sprawdzenia ewentualnego rozwoju choroby nowotworowej.

Jak możemy zmienić swoje życie, aby zapobiegać rakowi płuca?

Kluczowe jest wyeliminowanie przede wszystkim używek, takich jak tytoń oraz ograniczenie spożycia alkoholu. Prowadzenie zdrowego trybu życia, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna zdecydowanie są sprzymierzeńcem dla naszego organizmu. Zdrowie powinno być dla nas najważniejsze, dlatego warto regularnie się badać, korzystając z badań profilaktycznych oraz w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów – nie lekceważyć ich i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać trafną diagnozę.

PAMIĘTAJ – TWOJE ZDROWIE W TWOICH RĘKACH.

Odwiedź naszą grupę na fb Rak Płuca – To się leczy i dowiedz się więcej.

Next article