Home » Zdrowa w każdym wieku » Środek antykoncepcyjny powinien dobrać ginekolog
Zdrowa w każdym wieku

Środek antykoncepcyjny powinien dobrać ginekolog

Prof. dr hab. n. med. Piotr Sieroszewski

Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną odzyskują pełną płodność już w kolejnym cyklu miesiączkowym po jej odstawieniu. Konkretną metodę zapobiegania ciąży należy skonsultować z lekarzem.

Dla wielu kobiet problemem staje się wybór odpowiedniej antykoncepcji. Jakie metody są aktualnie dostępne dla pacjentek?

Pytanie jest szerokie, bo tych metod jest bardzo wiele – zarówno hormonalnych, jak i barierowych, czyli mechanicznych. Popularną metodą dostarczania leków hormonalnych – estrogenów i progesteronów – są tabletki doustne. Na rynku jest wielu producentów, można je dobrać według indywidualnych preferencji. Popularne wśród Polek są również plastry czy ringi dopochwowe. Wszystkie te metody bazują na dwóch składnikach. Natomiast część pacjentek musi zdać się na antykoncepcję jednoskładnikową. Dotyczy to kobiet, które karmią piersią, palą papierosy, są po 40. roku życia lub mają inne schorzenia, które nie pozwalają im korzystać z antykoncepcji dwuskładnikowej.

Czy w ramach doboru metody antykoncepcyjnej lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań?

Zalecamy, aby kobieta sama nie dobierała sobie środka antykoncepcyjnego, przynajmniej nie za pierwszym razem. Powinna to być rekomendacja lekarza na podstawie wywiadu lekarskiego i serii badań. Ginekolog powinien przeprowadzić cytologię, badanie piersi oraz ocenić macicę i jajniki, by sprawdzić, czy nie choruje na mięśniaki, rozrosty endometrium lub guzy przydatków. Należy również zapytać pacjentkę o choroby autoimmunologiczne, układu krążenia, nadciśnienie. Pamiętajmy, że hormonalne środki antykoncepcyjne to silne leki, które w niektórych przypadkach mogą być przyczyną groźnych powikłań, jak np. zakrzepicy.

Na jakie aspekty każda kobieta powinna zwrócić uwagę przy wyborze metody antykoncepcji, jeżeli planuje potomstwo w przyszłości?

Nie ma przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji, gdy planuje się odłożyć macierzyństwo na później. Wręcz odwrotnie, zachęcamy kobiety do zapobiegania niechcianej ciąży tak, by moment zapłodnienia był przemyślany. Wszystkie wspomniane metody antykoncepcji są bezpieczne pod tym kątem, nie narażają pacjentki na późniejsze powikłania w ciąży czy okołoporodowe. Po odstawieniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych kobieta odzyskuje pełną płodność już w kolejnym cyklu miesiączkowym.

Next article