Skip to main content
Home » Zdrowa w każdym wieku » Twoje zdrowie jest w twoich rękach
Zdrowa w każdym wieku

Twoje zdrowie jest w twoich rękach

Rak piersi to niezmiernie istotny problem zdrowotny, który dotyka coraz większej liczby kobiet na całym świecie, również w Polsce. W ostatnich latach obserwujemy alarmujący wzrost liczby zachorowań na tę chorobę.

Renata Kabas-Komorniczak

Prezeska i współfundatorka Fundacji Kochasz Dopilnuj. Fundacja ta promuje samobadanie i wczesne wykrywanie raka piersi poprzez kampanie społeczne, takie jak #PomacajSie i #badajjajka.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w Polsce odnotowano wzrost o 15 proc. liczby przypadków raka piersi w ciągu zaledwie pięciu lat, sięgając w 2023 roku 28 313 nowych przypadków, w porównaniu do 24 581 w 2019 roku.

W odpowiedzi na tę sytuację powstała kampania społeczna #pomacajsie, której celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie samobadania we wczesnym wykrywaniu raka piersi. Jest to szczególnie istotne, gdyż wykrycie choroby we wczesnym stadium znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie i przeżycie.

W obecnych czasach, dzięki postępowi w dziedzinie medycyny, rak piersi wykryty we wczesnym stadium jest prawie całkowicie uleczalny. Dlatego tak istotne jest, aby kobiety wykonywały regularne samobadania, które powinny stać się naszym nawykiem już od 20. roku życia. Kampania #pomacajsie zachęca również do regularnych badań USG, które powinny być wykonywane minimum raz w roku.

Warto zauważyć, że pomimo postępów w leczeniu statystyki dotyczące śmiertelności z powodu raka piersi w Polsce nadal są gorsze niż w krajach Europy Zachodniej. Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości na temat profilaktyki i wczesnego wykrywania tej choroby.

Prawidłowo przeprowadzone samobadanie piersi składa się z dwóch części. Pierwsza to uważne oględziny biustu w lustrze, z rękami uniesionymi nad głowę oraz z dłońmi opartymi na biodrach. Drugą zaś jest tzw. badanie palpacyjne, czyli inaczej dotykowe, które najlepiej przeprowadzać zarówno w pozycji stojącej, jak i leżąc na wznak. W obu wariantach należy umieścić jedną rękę za głową, aby trzema środkowymi palcami drugiej dłoni (ale nie samymi ich czubkami!) zbadać pierś – a następnie zmienić strony. Palce powinno się przesuwać, lekko dociskając i zataczając niewielkie kółka, z góry na dół piersi i z powrotem, a także z zewnątrz w kierunku sutka i odwrotnie. Należy też sprawdzić sutki (czy nic nie wycieka), węzły chłonne, pachy i okolice obojczyków.

Walczyć z rakiem piersi możemy poprzez edukację i propagowanie idei regularnych badań profilaktycznych. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na skuteczne leczenie i zwiększa szanse na przeżycie. Nie czekajmy, podejmijmy działania już dziś!

WAŻNE!

W ciąży i podczas karmienia piersią również należy regularnie badać piersi.

Jeśli zaobserwowałaś, że:

 • twoje piersi są nabrzmiałe,
 • pojawiło się wklęśnięcie w piersi,
 • skóra jest napięta lub boli,
 • skóra jest zaczerwieniona lub gorąca,
 • z sutków wycieka wydzielina,
 • na skórze pojawiły się wgłębienia,
 • żyły na piersi są nabrzmiałe,
 • sutki są wklęśnięte,
 • pierś zmieniła swój kształt lub rozmiar,
 • na piersi pojawiła się tzw. pomarańczowa skórka,
 • w piersi wyczuwalny jest guzek,

to koniecznie idź do lekarza!

Dołącz do kampanii #pomacajsie i pomóżmy sobie nawzajem dbać o zdrowie naszych piersi!

Next article