Home » Ciąża i dziecko » Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwwskazaniem do macierzyństwa
Ciąża i dziecko

Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwwskazaniem do macierzyństwa

Materiał powstał w partnerstwie z firmą Merck Sp. z o.o.

Dominika Czarnota-Szałkowska

Sekretarz Generalna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego

Chorzy na stwardnienie rozsiane (SM) mogą być równie znakomitymi rodzicami, jak osoby zdrowe. Pacjentki ciężarne nie muszą też obawiać się powikłań okołoporodowych.

Z jakimi pytaniami najczęściej zwracają się do państwa kobiety chore na stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane trzykrotnie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, więc faktycznie dzwonią do nas przeważnie panie. Jednak większość pytań – niezależnie od płci – dotyczy diagnostyki, objawów, sposobów leczenia oraz wpływu choroby na dalsze życie. Jeśli chodzi o typowo kobiece pytania, to dotyczą one przede wszystkim ciąży i macierzyństwa. Kobiety pytają czy SM ma wpływ na płodność, ciążę i rozwój dziecka, czy ciąża może pogorszyć przebieg stwardnienie rozsianego, jak wygląda kwestia leczenia w tym okresie i czy choroba jest dziedziczna.

Z jakimi mitami dotyczącymi planowania rodziny i macierzyństwa z SM walczycie?

Próbujemy cały czas przekonywać, że stwardnienie rozsiane nie jest przeszkodą do bezpiecznego zajścia w ciążę i wychowywania dziecka. Na szczęście podejście społeczeństwa do rodzicielstwa osób chorych przewlekle się zmienia, jesteśmy coraz bardziej tolerancyjni. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku pacjentów i pacjentek, u których SM ograniczyło sprawność ruchową – tutaj zrozumienie jest mniejsze. Wciąż wiele osób uważa, że osoby z niepełnosprawnościami nie powinny mieć dzieci.

W jaki sposób Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego wspiera kobiety z SM?

Przy wszystkich kampaniach informacyjnych podkreślamy, że SM nie jest przeciwskazaniem do posiadania dzieci. Z chorobą też można je dobrze wychowywać, bo 100-proc. sprawność fizyczna nie jest niezbędna do bycia świetnym rodzicem. Staramy się również podkreślać, że przebieg SM jest bardzo różny i wbrew dość powszechnej opinii, nie zawsze prowadzi do niepełnosprawności. Walczymy również o pełnoprawny dostęp pacjentek z SM do znieczulenia zewnątrzoponowego, bo niestety wśród wielu lekarzy pokutuje przekonanie, że ta forma łagodzenia bólu jest przy SM niewskazana. Wreszcie – czasem pomagamy pacjentkom znaleźć ginekologa, który podejmie się prowadzenia ciąży, bo i z tym bywa różnie. Organizujemy webinary i warsztaty dla przyszłych mam, oferujemy bezpłatne wsparcie naszych specjalistów.

Next article