Skip to main content
Home » Zdrowa w każdym wieku » Amazonki to spotkanie najtrudniejszego doświadczenia z największą nadzieją
zdrowa w każdym wieku

Amazonki to spotkanie najtrudniejszego doświadczenia z największą nadzieją

avatar

Ewa Grabiec-Raczak

Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa-Centrum

Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum, które działa już od 1987 roku, jest organizacją służącą wsparciem psychicznym i pomocą praktyczną kobietom dotkniętym rakiem piersi i ich bliskim. Jednym z sukcesów ruchów pacjenckich, w tym „Amazonek” oraz osób, które promują wiedzę onkologiczną jest fakt, że w świadomości społecznej udało się zmienić sposób postrzegania raka piersi z choroby śmiertelnej na chorobę przewlekłą. Najważniejsze jednak, iż oswoiliśmy się ze świadomością, jak ogromny jest problem zachorowalności na ten nowotwór na całym świecie. Dotyczy on milionów kobiet: matek, babć, córek.

Jako Stowarzyszenie prowadzimy szereg działań, które mają na celu zwiększenie świadomości kobiet na temat konieczności regularnego przeprowadzania badań profilaktycznych, ponieważ to jeden z najważniejszych środków do walki z chorobą. Nasze aktywności adresujemy nie tylko do młodzieży; bardzo często spotykamy się także z seniorami. Podkreślam fakt, że członkiniami naszego Stowarzyszenia są głównie osoby na emeryturze. Spotkania z lekarzami i pielęgniarkami dotyczące badań profilaktycznych są częścią naszych działań. Brałyśmy udział w szeregu akcji profilaktycznych, np. marszach, Dniach Różowej Wstążki, Białych Sobotach, Dniach Ursynowa, piknikach w różnych dzielnicach Warszawy. Wydajemy również ulotki (dostępne w siedzibie Stowarzyszenia – ul. Roentgena 5, Centrum Onkologii w Warszawie) pokazujące, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Uczymy go również przy pomocy fantomów.

Zachorowaniu na raka można przeciwdziałać, dbając o stan zdrowia i dobrą formę – to właśnie profilaktyka pierwotna. Wyniki badań wskazują, że wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi ma związek z nadwagą oraz spożywaniem alkoholu. Ilość tkanki tłuszczowej oraz spożycie alkoholu wpływają na poziom kobiecych hormonów – estrogenów, który im jest wyższy, tym większe ryzyko zachorowania na raka piersi.

Niektórych czynników ryzyka zachorowania na raka piersi nie możemy wyeliminować. Nie mamy bowiem wpływu na swój wiek ani na występowanie nowotworów w rodzinie. Mimo to, dzięki właściwemu postępowaniu, czyli prowadzeniu zdrowego trybu życia i wykonywaniu badań profilaktycznych, możemy zmniejszyć ryzyko późnego wykrycia choroby, a wiec uniknąć długotrwałego i bardzo wyniszczającego organizm leczenia.

W przypadku raka piersi decydujące znaczenie ma profilaktyka wtórna, czyli wczesne wykrycie nowotworu. Dlatego każda kobieta powinna regularnie badać swoje piersi. Takie badanie wykonuje się samodzielnie, najlepiej pierwszego dnia po zakończeniu miesiączki. Kobiety po menopauzie również powinny raz w miesiącu badać piersi – najlepiej zawsze tego samego dnia. Raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, nawet jeśli samobadanie nie wykazuje żadnych niepokojących zmian.

USG i mammografia to badania obrazowe, które służą wykrywaniu różnych zmian w piersiach, zwłaszcza zmian nowotworowych. O tym, które z tych badań powinno być wykonane decyduje lekarz. Zarówno ultrasonografia, jak i mammografia wykrywają zmiany nowotworowe we wczesnym stadium, kiedy są dużo łatwiejsze do leczenia. Zachęcamy do udziału w programach przesiewowych, akcjach profilaktycznych i samobadania. Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum to ogromnie ważne działanie na rzecz całego społeczeństwa, ponieważ bierzemy czynny udział wszędzie, gdzie propagowane są zachowania prozdrowotne, szczególnie dotyczące profilaktyki i leczenia raka piersi. Zachęcam, żeby odwiedzić naszą siedzibę i zaopatrzyć się w ulotkę dotyczącą samobadania.

Next article