Home » Zdrowa w każdym wieku » Bądźmy dla siebie czułe i… badajmy się
zdrowie intymne

Bądźmy dla siebie czułe i… badajmy się

rak piersi
rak piersi

Małgorzata Lakowska

Członkini Zarządu Fundacji Kochasz Dopilnuj

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór Polsce. Liczba zachorowań z roku na rok rośnie i w 2018 r. wynosiła blisko 20 tysięcy. Czy według statystyk Polki chętnie wykonują badania kontrolne?

Z ankiety, jaką przeprowadziłyśmy dla naszej Fundacji Kochasz Dopilnuj wynika, że tylko 40 proc. kobiet wykonuje regularnie comiesięczne samobadanie piersi. Z kolei, jeśli chodzi o USG piersi, robi je systematycznie tylko 50 proc. respondentek. Badanie piersi u lekarza wykonuje rzadziej niż raz w roku jedynie co czwarta ankietowana.

Co warte podkreślenia, wśród ankietowanych które się nie badają, blisko 60 proc. stanowią kobiety z grupy wiekowej poniżej 40. lat. Z kolei spośród kobiet badających się przynajmniej raz w roku największą grupę stanowią respondentki w wieku 41-50 lat.

Dlaczego kobiety nadal bardzo często boją się iść do ginekologa – z czego to może wynikać?

Głównym powodem, jak się okazuje, jest brak czasu. Kobiety dbają o cały świat, noszą jego wszystkie problemy na plecach, ale nie mają siebie na liście priorytetów i tym samym nie mają czasu zadbać o swoje zdrowie. Oczywiście wśród innych powodów, głównie u młodych kobiet, istnieje nadal przekonanie, że ich to nie dotyczy. Widać, że jako Fundacja promująca profilaktykę mamy tutaj wiele do zrobienia, bo od dawna nowotwór piersi nie jest już chorobą starszych kobiet. Statystki mówią same za siebie: najmłodsza uczestniczka naszej kampanii #PomacajSie zachorowała w wieku 23 lat. Wśród innych powodów znajdują się m.in. takie, że kobiety nadal wstydzą się pójść na badania do ginekologa, w ich okolicy brakuje takiego specjalisty lub są długie terminy oczekiwania na wizytę. Bez względu jednak na przyczyny należy pamiętać, że rak piersi nadal jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet.

Dlaczego tak ważne jest to, by regularnie badać piersi? Czy wczesna diagnoza nowotworu pozwala przeżyć?

Oczywiście, że pozwala! Dlatego tak ważne jest comiesięczne badanie piersi, do którego nawołujemy w kampanii #PomacajSie, bo to my same musimy najpierw poznać swoje piersi: nauczyć się ich, wiedzieć, że np. jedno zgrubienie wynika z gęstości tkanki, inne jest od zawsze i w porę zobaczyć takie, które dopiero się pojawiło. Możemy w ten sposób wcześnie się diagnozować i przez to zastosować odpowiednie leczenie. Trzeba pamiętać, że na wczesnym etapie terapie są mniej inwazyjne i obciążające dla organizmu, a także, co najważniejsze, dają większe szanse na wyleczenie.

Jakie badania kontrolne i kiedy powinny wykonywać kobiety?

Zacznę od badań, które należy wykonywać niezależnie od wieku, czyli samobadanie piersi co miesiąc, co roku USG piersi, cytologia i morfologia krwi. Po 30. roku życia warto wykonywać co roku dopochwowe USG i RTG klatki piersiowej. Po 40. roku życia należy wykonać mammografię, bo właśnie wtedy zmienia się budowa piersi. Co warto wiedzieć o mammografii? Przede wszystkim to, że to badanie nie boli. Po 50. roku życia należy wykonać wszystkie wcześniej wymienione, a dodatkowo również kolonoskopię i badanie na krew utajoną w kale.

FOT.: MOOI STUDIO ANNA SZOŁUCHA / MAŁGORZATA LAKOWSKA

Pamiętajmy, że skoro dbamy o swoje ciało, chętnie idziemy do fryzjera i kosmetyczki, to idźmy też do ginekologa, bo to co mamy w środku też jest ważne i wymaga zaopiekowania. Warto namawiać do tego najbliższe sobie kobiety – mamę, babcię, siostry i przyjaciółki. Musimy się wspierać i zachęcać do badań, by nie chorować.

Next article