Prof. dr hab. Tomasz Paszkowski
Kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy
Czy objawy menopauzy należy leczyć, czy są częścią kobiecej natury i trzeba je po prostu znieść?
Objawy menopauzy, w rezultacie spadku produkcji estrogenów przez jajniki, są fragmentem zjawisk obserwowanych u zdrowej kobiety, jednak ich konsekwencją jest spadek jakości życia w wielu aspektach. Nie ma najmniejszego powodu, żeby narażać współczesną kobietę na głęboką rujnację jej jakości życia z powodu objawów menopauzalnych.
Dlaczego część kobiet nie może bądź nie chce stosować HTZ?
Z punktu widzenia medycznego jest niewiele kobiet, które nie mogą przyjmować terapii hormonalnej. Dzieje się tak między innymi w przypadku niektórych nowotworów oraz przy współistniejącej aktualnie lub przebytej w przeszłości żylnej chorobie zatorowo-zakrzepowej. Zupełnie inną grupą są pacjentki, które przy braku przeciwwskazań medycznych nie chcą przyjmować hormonalnej terapii menopauzalnej. Ich niechęć zazwyczaj jest spowodowana obawami o działania niepożądane, np. o wystąpienie nowotworu czy żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej. Lekarz prowadzący leczenie takiej pacjentki powinien wziąć jej, nawet nieuzasadnione, obawy pod uwagę i zaproponować inne metody leczenia.
Co jest ważne w wyborze produktu bez recepty na objawy menopauzy?
Najważniejsze jest to, aby lek został wybrany przez lekarza. Lekarz po przeprowadzeniu badania potrafi dobrać dla pacjentki najlepszy preparat. Każda kobieta jest inna, każda potrzebuje indywidualnego podejścia i fachowej wiedzy. Dlatego zawsze przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu powinniśmy skorzystać z porady lekarza.
Dlaczego warto sięgać po leki, a nie suplementy diety?
Aby lek mógł zostać lekiem musi przejść kompleksowe badania pod względem bezpieczeństwa stosowania i skuteczności. W przypadku suplementów diety na ogół nie wykonuje się takich badań. Poprzez to, że leki są produktami dobrze przebadanymi, ich stosowanie jest bezpieczniejsze i skuteczniejsze.
Jak długo można stosować leki pochodzenia naturalnego?
Menopauza u każdej kobiety przebiega inaczej. U jednej objawy są łagodne i wymagają leczenia tylko przez kilka lat, u innej terapia menopauzalna trwa nawet lat kilkanaście. Terapia w celu łagodzenia objawów menopauzy, zarówno roślinna, jak i hormonalna, jeśli są do tego wskazania, a korzyści przeważają nad ryzykiem jej prowadzenia, może trwać wiele lat.