Home » Zdrowa w każdym wieku » Nadszedł czas, by kobiece zdrowie było w centrum
zdrowa w każdym wieku

Nadszedł czas, by kobiece zdrowie było w centrum

centrum
centrum

Magdalena Sobkowiak

Prezeska ogólnopolskiego stowarzyszenia Kobiety w Centrum

W natłoku obowiązków rodzinnych i zawodowych bardzo często kobiety zapominają o zdrowiu najważniejszych osób w swoim życiu – o zdrowiu ich samych. Dlatego właśnie stowarzyszenie Kobiety w Centrum oraz OnkoCafe im w tym skutecznie przypominają.

Dlaczego tak ważna jest edukacja w kontekście zdrowia kobiet? Czy nadal Polki nie mają świadomości na temat profilaktyki?

Zatrważający jest fakt, że Polki nadal umierają na choroby, które już teraz w większości możemy skutecznie wyleczyć. Gdy rozmawiamy z kobietami na naszych akademiach w całej Polsce, zauważamy, że świadomość na temat badań profilaktycznych jest wysoka. Natomiast problemem jest przystępowanie do tych badań.

Powody są różne – brak informacji o dostępności mammobusów i spychanie swojego zdrowia na margines to tylko niektóre z nich. Słyszę nawet czasem, że gdy pojawia się dziecko, kobiety w Polsce do lekarza chodzą już tylko z nim, a nie z samą sobą. Dlatego też dzięki naszej inicjatywie wraz z OnkoCafe możemy to zmienić.

Skąd pomysł na połączenie sił z OnkoCafe w kwestii edukacji kobiet z zakresu ich zdrowia?

Z OnkoCafe szybko połączyłyśmy siły, by szerzyć edukację i świadomość na temat profilaktyki. Rozmowy kobiet uczestniczących w naszych akademiach z panią prezes Fundacji OnkoCafe Anną Kupiecką czy też z panią psychoonkolog Adrianną Sobol są cenne nie tylko w kontekście wiedzy, jak wykrywać u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości, ale również w jaki sposób rozmawiać z osobami chorymi. Działamy wspólnie i widzimy, że te zajęcia cieszą się niezwykłą popularnością. Dzięki nim uczestniczki zaczynają myśleć o swoim zdrowiu oraz zdrowiu swoich koleżanek, mam, babć i innych bliskich im kobiet.

Co według pani warto jeszcze w tym aspekcie w Polsce zmienić?

Brakuje nam systemu, w którym Ministerstwo Zdrowia informowałoby pacjentki o zaproszeniu na badania profilaktyczne. W niektórych krajach europejskich takie zaproszenie otrzymuje się na konkretną datę i godzinę – inaczej trzeba je odwołać, co zwiększa prawdopodobieństwo przyjścia.

Ogromną rolę w tym kontekście może odgrywać również lekarz medycyny pracy – przecież każda pracująca kobieta ma obowiązek wykonać badania okresowe, każda z nas co jakiś czas zmienia pracę i musi je odnowić. Dlatego dobrym rozwiązaniem byłoby wpisanie w katalog badań z zakresu medycyny pracy cytologii i mammografii.

Next article