Home » Zdrowie intymne » Dostępność antykoncepcji: gdzie jesteśmy teraz?
Zdrowie intymne

Dostępność antykoncepcji: gdzie jesteśmy teraz?

Marcelina Kurzyk

Koordynatorka poradnictwa Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA, edukatorka seksualna Grupy Ponton

Jako FEDERA stoimy na stanowisku, że decyzja o tym kiedy i czy w ogóle mieć dzieci powinna być samodzielną i indywidualną decyzją każdej kobiety. Obecnie skutecznych metod zapobiegania ciąży jest wiele, dlatego każda osoba jest w stanie wybrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie.

Antykoncepcja mechaniczna to grupa metod, do których zalicza się prezerwatywy tradycyjne, prezerwatywy waginalne (femidom) i miedzianą wkładkę wewnątrzmaciczną. O ile do tradycyjnych prezerwatyw dostęp jest nieograniczony, femidomy rzadko są dostępne stacjonarnie, choć zapewniają nawet lepszą ochronę przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową niż tradycyjne prezerwatywy.

Do antykoncepcji hormonalnej zaliczamy środki zawierające syntetyczne odpowiedniki ludzkich hormonów, których zadaniem jest hamowanie owulacji i zapobieganie zapłodnieniu. W tej grupie znajdują się: tabletki jedno- i dwuskładnikowe, krążki dopochwowe, plastry, implant, zastrzyk, wewnątrzmaciczna wkładka hormonalna i antykoncepcja awaryjna (tzw. „tabletka po”).

Wszystkie środki hormonalne dostępne są jedynie na receptę. Niestety może się zdarzyć, że lekarz lub lekarka odmówi wystawienia wymaganej recepty powołując się na swoje osobiste przekonania lub tzw. klauzulę sumienia. To niezgodne z prawem. W takiej sytuacji należy żądać wspomnianej odmowy na piśmie oraz udokumentowania całego zajścia w dokumentacji medycznej. Na tej podstawie można złożyć skargę do dyrekcji danej placówki. Co ważne, klauzula sumienia nie ma zastosowania w przypadku farmaceutów. Jeśli posiadasz ważną receptę, nie przysługuje im prawo do odmowy sprzedaży przepisanych leków. Jeśli jednak czujesz, że Twoje prawa zostały naruszone i/lub potrzebujesz porady prawnej, napisz na [email protected].

W kontekście dostępu do skutecznej antykoncepcji warto wiedzieć, że zarówno usługa założenia, jak i usunięcia wkładki wewnątrzmacicznej (niezależnie od rodzaju) jest świadczeniem gwarantowanym w ramach NFZ. Pacjentka ponosi jedynie koszt samej wkładki. Jako FEDERA na własną rękę przeprowadziłyśmy monitoring gabinetów ginekologicznych i stworzyłyśmy ogólnopolską bazę placówek mających kontrakt z NFZ, które potwierdziły, że wykonują wspomniane zabiegi bezpłatnie. Co więcej, posiadamy bazę polecanych lekarzy i lekarek ginekologii z całej Polski, dlatego jeśli szukasz ginekologa_żki dla siebie, napisz na [email protected].

Istnieją jeszcze metody chirurgiczne, do których zaliczamy wazektomię oraz podwiązanie jajowodów. Choć jeden i drugi zabieg sprowadza się do tego samego, wazektomia dostępna jest praktycznie od ręki, a podwiązanie jajowodów można wykonać co najwyżej za granicą. FEDERA może jednak zawalczyć o zabieg w Polsce dla Ciebie.

Warto dodać, że ochrony przed ciążą nie zapewnia stosunek przerywany, współżycie w trakcie miesiączki lub karmienia piersią, płukanie pochwy po stosunku ani żadne inne metody rodem z legend. Tu z pomocą przychodzi edukacja seksualna, której celem jest przede wszystkim dostarczenie rzetelnej wiedzy oraz rozwiewanie wszelkich wątpliwości z zakresu seksualności. Niestety szukając odpowiedzi na własną rękę można natknąć się na mnóstwo fałszywych informacji, które jedynie pogłębiają niepewność, a nawet lęk dotyczący podejmowania bezpiecznych aktywności seksualnych. Jeśli chcesz zasięgnąć porady z zakresu seksualności lub edukacji seksualnej, napisz do nas na [email protected]!

Jako FEDERA od ponad 30 lat działamy na rzecz Kobiet. Jesteśmy dla Ciebie bezpłatnie, anonimowo i bez oceniania.

Next article