Home » Zdrowie intymne » Mobilny gabinet? A co to takiego?
Zdrowie intymne

Mobilny gabinet? A co to takiego?

Ida Karpińska

Prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości

Gdzie i jakie badania można wykonać w mobilnym gabinecie medycznym „Kwiatu Kobiecości”?

BADABUS to innowacyjny mobilny gabinet medyczny. Bus dociera do każdego zakątka Polski i umożliwia szybką diagnostykę w kierunku raka szyjki macicy, raka jajnika i raka prostaty wszędzie tam, gdzie dostęp do badań jest utrudniony i wymaga wielomiesięcznych oczekiwań. BADABUSA mogą wynająć prywatne firmy czy instytucje, które chcą zainwestować w zdrowie pracowników lub klientów.

W Polsce problem zachorowalności i umieralności zarówno kobiet, jak i mężczyzn na nowotwory narządów płciowych wciąż jest poważny. Każdego roku z powodu zbyt późnego wykrycia nieprawidłowości ponad 2 000 kobiet umiera na raka szyjki macicy, ponad 2500 z powodu raka jajnika, a 5500 mężczyzn na raka prostaty.

Odpowiedzią na te problemy jest BADABUS, czyli profesjonalny, w pełni wyposażony i innowacyjny gabinet medyczny na kółkach, który umożliwi uratowanie życia tysiącom kobiet i mężczyzn w całej Polsce. Oprócz standardowego wyposażenia typowego dla gabinetu ginekologicznego, w busie znajduje się także wydzielone pomieszczenie z toaletą i bieżącą wodą, zapewniające komfortowe przygotowanie do badań. Badania przeprowadza wykwalifikowany personel medyczny, w którego skład wchodzą położne i pielęgniarki z odpowiednimi uprawnieniami.

Nigdy nie wiemy, kiedy choroba zagości w naszym życiu. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne – aby odpowiednio wcześnie zareagować i dać sobie większe szanse na jej przezwyciężenie. Z tego powodu powstał BADABUS, miejsce, w którym szybko i bezpłatnie można wykonać badania diagnostyczne ratujące życie – mówi Ida Karpińska, prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.

Mobilny gabinet można wynająć na imprezy pracownicze w firmach, święta gminne, pikniki i imprezy dla mieszkańców mniejszych lub większych miejscowości. Badania trwają chwilę, a wyniki zawsze są do odbioru online. Takie akcje prozdrowotne przyczyniają się do rozpowszechniania badań profilaktycznych i postrzegania danej gminy lub firmy jako instytucji/marki dbającej o zdrowie swoich mieszkańców lub pracowników. Dodatkowo jest to oszczędność czasu – nie musimy już tracić całego dnia na dotarcie do ośrodka medycznego.

Z badań mogą skorzystać wszyscy niezależnie od wieku, osoby nieubezpieczone oraz te, które nie posiadają obywatelstwa polskiego.

Badania dla kobiet:

  • Cytologia zwykła lub LBC – pozwala na wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium bezobjawowym.
  •  Test DNA HPV – służy do wykrywania materiału genetycznego tych typów wirusa HPV, które stwarzają wysokie ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
  • Test połączony – cytologia LBC + test HPV – test dający największe szanse na rozpoznanie raka szyjki macicy.

Badania dla mężczyzn:

  • Test PSA z krwi – test wykorzystywany do wykrywania oraz śledzenia przebiegu raka prostaty, a także wykrywania łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Badania dla kobiet i mężczyzn:

  • Witamina D Total(badanie z krwi) – niedobór witaminy D sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje, a także choroby takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, a nawet niektóre typy nowotworów, np. prostaty czy piersi. Osoby z niedoborem witaminy D są również bardziej narażone na depresję. Witamina D odgrywa też ważną rolę w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie, ponieważ wspomaga przyswajanie wapnia – głównego budulca kości.

Miejsca i daty, w których będzie można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w BADABUSIE można śledzić na stronie internetowej cytobus.pl.

Next article