Home » Zdrowie intymne » Pierś do przodu
zdrowie intymne

Pierś do przodu

kobieta ze wstążką symbolizującą walkę z rakiem piersi
kobieta ze wstążką symbolizującą walkę z rakiem piersi

Najważniejsza jest profilaktyka – regularne samobadanie oraz uczestnictwo w przesiewowych badaniach mammograficznych. Piękny, wydatny biust to marzenie każdej z nas. Jak wynika z badań TNS OBOP większość Polek jest niezadowolona z wyglądu swoich piersi. Prawie co druga ankietowana poddałaby się zabiegowi powiększenia biustu. Tymczasem wiele możemy zrobić dla naszych piersi stosując proste, domowe sposoby.

Istotny wpływ na wygląd biustu ma odpowiednia dieta i ruch. Piersiom nie służą drastyczne kuracje odchudzające, które mogą skutkować szybką utratą jędrności i elastyczności biustu. Kondycję naszych piersi poprawi pływanie i proste ćwiczenia klatki piersiowej – wymachy oraz pompki.

Kluczowym elementem pielęgnacji piersi jest regularne stosowanie kremów i peelingów przeznaczonych specjalnie do tej wrażliwej części kobiecego ciała. Peelingi powinny być wykonywane przynajmniej raz w tygodniu, a po każdej kąpieli należy wmasować w biust delikatne mleczko nawilżające.

Coraz więcej kobiet przekonuje się, że dobrze „ubrana” pierś to podstawa i że warto zainwestować w porządny stanik. Porządny oznacza tutaj odpowiednio ciasny obwód i odpowiednio dużą miskę, dopasowaną precyzyjnie do wymiarów kobiety. Idealne dobranie bielizny to nie tylko korzystnie wyeksponowany dekolt. To również gwarancja, że nasz biust nie zostanie trwale zdeformowany źle dobranym biustonoszem.

 Zdążyć przed rakiem

Polki nadal zbyt rzadko odwiedzają ginekologa, poddają się mammografii i obserwują swoje piersi. Z roku na rok liczba rozpoznań raka piersi w Polsce wzrasta. Jednocześnie liczba zgonów  z tej przyczyny pozostaje bez zmian. Ten „sukces” zawdzięczamy propagowaniu metod wczesnego wykrywania raka piersi. Zaliczamy do nich przede wszystkim przesiewowe badania mammograficzne i regularne samobadanie piersi przez kobiety. Dzięki samoobserwacji kobieta może wychwycić niepokojącą zmianę już w bardzo wczesnym stadium, co znacząco zwiększa jej szansę w walce z nowotworem.

Kiedy bolą piersi

W przeciągu swojego życia aż 80 proc. pań uskarża się na bóle biustu. Uczucie dyskomfortu w piersiach mogą  powodować rozmaite czynniki: nieprawidłowo dopasowana bielizna, urazy mechaniczne, zaburzenia hormonalne, a także poważna choroba. Jednak w większości przypadków ból piersi jest związany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Bolesność piersi czyli mastalgię wywołują zmiany hormonalne – wzrost stężenia estrogenów i spadek progesteronu. Mastalgia może dotyczyć także tylko jednej z piersi, często towarzyszy jej obrzęk biustu. U niektórych kobiet mastalgia może współistnieć z guzkowatością piersi, czyli mastopatią.

Zazwyczaj obrzmiałość i ból piersi nie wpływa na codzienne funkcjonowanie kobiety. Jednak u niektórych pań ból jest na tyle silny, że powoduje cykliczny dyskomfort w relacjach seksualnych, aktywności fizycznej, śnie, a nawet w pracy zawodowej. W takich przypadkach jednym z rozwiązań jest zastosowanie odpowiednich farmaceutyków, które poprawią komfort życia cierpiącej kobiety. Zalecana jest również dieta bogata w owoce i warzywa oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

Fakty

– Nie każdy guz w piersi to rak. Większość guzków to nowotwory niezłośliwe (włókniaki) lub „zbita” tkanka gruczołowa.

– Najczęściej u kobiet rozpoznaje się mastopatię torbielowato-włóknistą, która nie jest stanem przedrakowym.

– Każdy guz w piersi należy poddać weryfikacji.

– Palpacyjne badanie piersi: samobadanie powinno się wykonywać raz w miesiącu oraz podczas każdej wizyty u ginekologa.

– Badania przesiewowe pod kątem raka piersi są prowadzone u kobiet w wieku 50-69 lat.

– Większość kobiet, u których guzkowate zmiany nie zostały zidentyfikowane jako rak, nie wymaga leczenia.

Next article